Sanal Gezinti Gözlüğüyle Dünya Turu Yapabilirsiniz!

Bilim adamları gezi tutkunlarını da unutmayıp düşünerek bir gözlük ortaya koydu. Sözü edilen cihazın adı sanal gezinti gözlüğü… Gözlüğü taktığınız anda dünyada hayal ettiğiniz yere gidebiliyorsunuz. Peki nasıl mı? Haberimizde…

Sanal Gezinti Gözlüğüyle Dünya Turu Yapabilirsiniz!

Şu an gözlerinizi kapadığınızda nerede olmak isterdiniz? Paris mi? Roma mı? İstediğiniz yere yerinizden kıpırdamadan gidebileceğinizi söylesek ne dersiniz, üstelik göz kapamaya da gerek yok. Tek yapmanız gerekn sanal gezinti gözlüğünü gözünüze takmak. Peki, bu gördükleriniz gerçek mi yoksa sanal mı? Her ikisi de. Çünkü sanal gerçeklikle yüz yüzesiniz.

Eski dönemde sadece bilim kurgu filmlerinde işlenen teknoloji sanal gerçeklik artık hayatımıza girdi. Artık insanlar gerçek hayatta teknolojik cihazlar kullanarak sanal âlemde her istediğini yapabiliyor. Bunu sağlayan ise bilgisayar ortamında oluşturulan dünya… Bursa Uludağ Ekonomi Zirvesi’nde sanal gerçekliğin ilk ürünlerinden birisi sanal gezinti gözlüğü görücüye çıktı.

sanal-gezinti-gozlukleri-teknolojisi

Gözlük 4,5G teknolojisi sayesinde fiziken bulunduğu yerde duran insanları çok farklı yerlere götürebiliyor. Teknoloji sayesinde her ne kadar sanal olarak bir ortama girilse de beynen de o ortamda olduğu için vücutta gerçekmiş hissi yaratıyor.

Sanal gezinti gözlüğünün teknik özellikleri incelendiğinde gözlüğe gelen görüntülerin 360 derece video teknolojisi sayesinde olduğu açıkça söylenebilir. Sanal ortamın gerçekliğini arttıran en büyük özellik ise siz hareket ettiğinizde sanal ortamında hareket ediyor olması. Gözlüğün geliştiricileri ve Türkiye’ye getiren girişimciler özellikle eğitim sektöründe bu teknolojinin çığır açacağını düşünüyor. Çünkü öğrenciler gözlük sayesinde dersini işledikleri mekânları gezebilir hale geliyor.  

Eğitim dışında Eğlence, oyun, turizm ve sağlık sektörlerinde de gözlüğün kullanılabilirliğinin yüksek olacağı düşünülüyor. Hatta sağlık alanında uygulamaları günümüzde mevcut… Psikoloji uzmanlarının özellikle fobilerini yenmeleri konusunda hastalarına bu gözlüklerle yardımcı olmaya çalıştıkları birçok çalışma ve uygulama bulunuyor. 

sanal gerçeklik sanal gezinti gözlüğü sanal gezinti gözlüğü teknolojisi
Sende Yorum Yap...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Nişasta Bazlı Şeker Endüstrisinin Gelişmesi Sağlığı Tehdit Eder!
Nişasta Bazlı Şeker Endüstrisinin Gelişmesi Sağlığı Tehdit Eder!
2018 Yılbaşı Programları Neler? İşte TV Yayın Akışları
2018 Yılbaşı Programları Neler? İşte TV Yayın Akışları