Artık Beynimizle Araba Kullanabileceğiz!

Günümüz dünyasında her geçen gün yeni bir teknolojik buluşla karşılaşmak artık sıradanlaştı derken bu sefer ki buluş diğerlerinden çok farklı. Çin'de beyin sinyallerimizle kontrol edebileceğimiz bir araba üretildi.

Artık Beynimizle Araba Kullanabileceğiz!

Bilindiği üzere sürücüz otomobiller kısa bir zaman sonra hayatımızda yer alacak ancak bilim sadece bununla kalmıyor bir insanın beyin sinyalleri ile kontrol edebileceği bir araç ortaya çıkarıyor. Çin Nakai Üniversitesi'nde üretilen bu yeni araba sadece insan beyninin sinyalleriyle yönetilebiliyor.

Aracı üreten ekip arabanın durma, ileri gitme, geri gitme, kilitleme, kilit açma vb. gibi birçok işlem üzerinde çalışmalarına devam ediyor ve bunun yanında aracın elektroensefalografi ( Elektroensefalografi, beynimizde yer alan sinir hücrelerinin ürettiği elektriksel işlemleri beyin sinyalleri şeklinde yazdırılmasına verilen ad.)  kullanılarakta çalışabildiğini açıklamalarda yer alıyor. Bu sayede sürücünün beyin sinyalleri sensörler tarafından fark ediliyor ve bilgisayara aktarılıyor. Aktarılan bu veriler arabanın algılayabileceği komutlara otomatik çevriliyor.

Artik-Beynimizle-Araba-Kullanabilecegiz

Henüz geliştirilmekte olan bu yeni teknolojinin asıl amacı fiziksel olarak engelli olan insanlara yardım etmek ve kolaylık sağlamak. Otomotiv teknolojisinin geldiği bu nokta insanları şaşırtmaya devam ediyor. Gün geçtikçe sürekli yeni şeyler çıkmaya devam edecek ve bilimde sürekliliğini böylelikle sağlamış olacak. Bakalım gelecek daha nelere gebe ? 

beyinle araba kullanma beyin sinyalleriyle kullanılan araba
Sende Yorum Yap...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Nişasta Bazlı Şeker Endüstrisinin Gelişmesi Sağlığı Tehdit Eder!
Nişasta Bazlı Şeker Endüstrisinin Gelişmesi Sağlığı Tehdit Eder!
2018 Yılbaşı Programları Neler? İşte TV Yayın Akışları
2018 Yılbaşı Programları Neler? İşte TV Yayın Akışları