Vücutta Bulunan Benleri Aldırmak Zararlımı? Benler Nasıl Aldırılır? Kanser Riski Varmıdır?

Birçok insanda bulunan benler, bazen can sıkıcı olabiliyor, bazı insanlarda estetik bir görünümde olan, bazı insanlarda ise özellikle yaz aylarında kâbus haline gelen benleri saklamak oldukça zahmetlidir. İnsanların bir kısmında oldukça takındı haline gelen benler, doğuştan olduğu gibi sonradan da ortaya çıkabilmektedir. Peki benleri aldırmak zararlımıdır? bu doğru bir karar olurmu? detaylar makalemizde.

Vücutta Bulunan Benleri Aldırmak Zararlımı? Benler Nasıl Aldırılır? Kanser Riski Varmıdır?

Genellikle kahverengi renk tonlarında olan benler, zamanla daha açık renk tonlarına bürünebilir. Büyüklükleri birkaç santimetre veya çok daha fazla boyutlarda olabilir. Beni olan insanların güneşe çok çıkmamaları, çıkacaklarsa da güneş kremi kullanmaları uzmanlar tarafından önerilmektedir.

Benlerin darbelere karşı korunması da oldukça önemlidir. Şişkin benlerin koparılıp kanatılması, olumsuz sonuçlar oluşturur. İleride sağlık problemleri yaşamamak için bu konularda oldukça bilinçli ve hassasiyet sahibi olmak gerekir.

Benler, doku hücrelerinin toplandığı iyi huylu tümör dokularıdır. Hayatı kimileri için oldukça zorlaştıran benlerden, küçük müdahalelerle tamamen kurtulmak mümkün. Fakat benleri aldırmak doğru mu? ‘’

Benleri-Aldirmak-Zararlimi-Benler-Nasil-Aldirilir

Benleri aldırınca kanser olma riski artar ‘’ gibi batıl düşüncelerin bilimsel dayanağı bulunmamakla birlikte, bazı benlerin kendisi zaten kanser riski oluşturur. Özellikle doğum sırasında bulunmayan, sonradan ortaya çıkan benlerin cilt kanserine dönebilme faktörünü unutmamak gerekir.

Doğum sırasında bulunan, büyük, üzeri kıllı, genellikle kahverengi ve siyah, renk dağılımı düzgün olmayan benlerin mümkün olduğu en erken yaşta vücuttan alınması, hızlı yayılan cilt kanseri riskini azaltacağı göz önünde bulundurulması gerekmektedir.

Benlerin ani değişimi anormaldir ve mutlaka dermatolog tarafından görülmelidir. Geçmiş yıllara oranla her geçen yıl cilt kanseri riskinin arttığını önemle belirten uzmanlar, benlerin mutlaka belirlenmesi gerektiğinin de altını çiziyor.

Benleri aldırmakta oldukça kolaydır ve bir beni, ağrı sızı çekmeden, lokal anestezi altında alınma süresi 10 dakikayı geçmez. Cerrahi haricinde benleri lazer, yakma ve dondurma gibi yöntemlerle aldırma işlemleri de mevcuttur.

et-beni-aldirma-tedavisi

Fakat benlerin mutlaka patolojik tahlillere gönderilmesi iyileşme sürecinin hasta bakımından daha rahat geçmesi için çok önemlidir. Bu nedenle özellikle cerrahi yöntemlerle aldırmak daha doğrudur.

Benleri aldırdıktan sonra iz kalır mı gibi endişelerde oldukça fazladır. Benleri aldırdıktan sonra kolay kolay kimsenin fark edemeyeceği, ince bir çizgi kalır. Operasyon sonrası güneşe çıkmamak gibi önlemler alınırsa neredeyse hiç iz kalmaz.

benleri aldırmak zararlımı benler nasıl aldırılır ben aldırma benleri aldırınca kanser tehlikesi varmı vücuttaki benleri aldırmak et beni aldırma
Sende Yorum Yap...
Kalan karakter sayısı : 500
ben hazal     0000-00-00 Hocam 12 gün ünce yuzude 2 tane ben aldim dikiş ucunda iki tane mercimek kadar sert bisi çıkmış zararı varmi
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Nişasta Bazlı Şeker Endüstrisinin Gelişmesi Sağlığı Tehdit Eder!
Nişasta Bazlı Şeker Endüstrisinin Gelişmesi Sağlığı Tehdit Eder!
2018 Yılbaşı Programları Neler? İşte TV Yayın Akışları
2018 Yılbaşı Programları Neler? İşte TV Yayın Akışları