Takma Diş Bakımı Nasıl Yapılır? Takma Diş Temizleme

Takma diş bakımı nasıl yapılmalı? Buna gerek var mı? Nasıl olsa takma dişte diş taşı olmaz, bakım yapılmasa bile çürük oluşmaz diye düşünüyorsanız yanılıyorsunuz.

Takma Diş Bakımı Nasıl Yapılır? Takma Diş Temizleme

Hangi yaş kategorisine girdiğinizden asıl olmayarak gerçek diş yerine ağzınızda takma diş veya implant olabilir. Takma dişler doktorunuz tarafından gerekli olduğu için alt veya üst damakta kullanmak için yapılır. İki çeşit takma diş vardır : çıkarılabilen ve implant diş (çene kemiğine vidalanmış).

Çıkarılabilen takma dişler gece uykudan önce çıkarılır, temizlenmesi için gece boyunca bakteri önleyici ve tuz içerikli özel sıvıda bekletilmelidir. Hergün ağız boşluğunuzda oluşan zararlı bakteriler bakım yapılmasa bazı hastalıklara yol açabilir. Kabul edeceğiniz her yiyecekle midenize inecek olan zararlı virüsler iç organlarınıza bile zarar verebilir.

İmplant olan kalıcı takma dişler için bakım zamanı bildiğiniz günlük diş macunu kullanabilirsiniz. İmplant takma dişler genelde çekilmiş bir veya iki diş yerine konulduğu için kendi normal dişlerinizi firçalar gibi onları da firçalayabilirsiniz.

takma-dis-bakimi-nasil-yapilir

Hijyen konusunda doktorunuzdan da tavsiye alın. Diş problemi yaşamamak için düzenli olarak ağzınızı gargara etmenizde fayda vardır. Gargara için nar kabuklarını demleyerek suyunu kullanabilir veya tuzlu su ile ağzınızı çalkalayabilirsiniz. Bu yöntemlerle hem ağız hijyeni sağlamış olabilirsiniz, hemde diş etinizi daha sağlam yaparsınız. Diş fırçası seçerken sert olanlardan kaçının. Fazla sert fırçalar dişeti kanamalarına sebebiyet verebilir. Kullandığınız fırçaların her üç ayda bir mutlaka yenilenmesi gerektiğini unutmayınız.

takma diş takma diş bakımı bakımı
Sende Yorum Yap...
Kalan karakter sayısı : 500
defne     2016-02-25 İmplant tedavisi hakkında her türlü detayı bulabileceğiniz güzel bir kaynak, tavsiye ederim. hastabilgilendirme.com
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Nişasta Bazlı Şeker Endüstrisinin Gelişmesi Sağlığı Tehdit Eder!
Nişasta Bazlı Şeker Endüstrisinin Gelişmesi Sağlığı Tehdit Eder!
2018 Yılbaşı Programları Neler? İşte TV Yayın Akışları
2018 Yılbaşı Programları Neler? İşte TV Yayın Akışları