Stend Nedir? Nerelerde ve Nasıl Kullanılır?

Günlük hayatta çok duyduğumuz bir kelime değil fakat hemen hemen her insanın karsı karşıya gelebileceği bir durum.

Stend Nedir? Nerelerde ve Nasıl Kullanılır?

Stend nedir? Günlük hayatta çok duyduğumuz bir kelime değil fakat hemen hemen her insanın karsı karşıya gelebileceği bir durum. Damar tıkanıklığı durumu söz konusu olduğunda belkide ömrümüzün sonuna kadar beraberce yaşayacağımız ufak plastik veya demir parcasidir.

Stend vucudumuzda nerelerde kullanılır? Stend türleri nelerdir.

Stend vucüdumuzun tıkalı olan her damarı icin kullanilabilir fakat et cok kalp damarları icin kullanıldığı gözlemlenmistir.

2-4mm eni ve 10-30 mm uzunluklari olan incecik metal kapli ve eriyebilen stend seklinde 2'ye ayrilır. Eriyen stendler 2 yil icinde tamamen ortadan kaybolur ve emarda yada ultrasonda görünmezler. Fakat fiyatları oldukca pahalıdır. Ortalama 7000-9000tl arasindadir ve sgk karsilamaz. 2013 yilinda çikan bir uygulama oldugu icinde çok bilinen ve uygulanabilinen yöntem değildir. İnce metal kaplı stendler ise çıkarılmadığı sürece bizimle yasarlar. İlaçlı ve ilaçsız olarakta kullanılır Sgk karşılar.

Peki ne ise yarar bu ufak parçalar?

Açılan damarın tekrar kapanma riskini ortadan kaldirmak adına kasık bölgesinden girilerek monitor yardimiyla takılan silindir şeklinde bir parcadır. Zaman zaman stend değisikliğide yapılabilir.

Bu tür operasyonlar kardiyoloji uzmanı tarafından yapilir ve gözlemlenir. Operasyon geciren ve stend takilan hastaların %30'unda tekrarlama gözlemlenmez fakat %70'lik kısım tekrar operasyon geçirmek zorunda kalabilir. Beslenme, darbe, pıhtılaşma, sıkışma bunlara en büyük etkendir.

Bu operasyondan sonra günlük hayatınıza devam edebilir ve stend takildigini unutarak hayatınıza devam edebilirsiniz.

 Sağlıklı günler dilerim

stend stend nedir stend nelerde kullanılır stend takma
Sende Yorum Yap...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Nişasta Bazlı Şeker Endüstrisinin Gelişmesi Sağlığı Tehdit Eder!
Nişasta Bazlı Şeker Endüstrisinin Gelişmesi Sağlığı Tehdit Eder!
2018 Yılbaşı Programları Neler? İşte TV Yayın Akışları
2018 Yılbaşı Programları Neler? İşte TV Yayın Akışları