Sinir Sistemi Hastalıkları Nelerdir? Korunma Yolları Nelerdir?

Sinir Sistemi Hastalıkları Beyin tarafından gönderilen iletilerin vücutta ilgili bölümlere iletimini sağlayan ağ, sinir sistemi olarak tanımlanır. Örnek verecek olursak; parmağınızı oynatmak istediğinizde beyinden parmak kaslarına iletiler gönderilir. Bu iletiler sinir sistemi vasıtasıyla taşınır.

Sinir Sistemi Hastalıkları Nelerdir? Korunma Yolları Nelerdir?

Sinir sistemi hastalıkları, beyin tarafından gönderilen iletilerin vücutta ilgili bölümlere iletimini sağlayan ağ, sinir sistemi olarak tanımlanır. Örnek verecek olursak; parmağınızı oynatmak istediğinizde beyinden parmak kaslarına iletiler gönderilir. Bu iletiler sinir sistemi vasıtasıyla taşınır.

Beynin gönderdiği iletilerin doğru yere gitmemesi veya belirlenen hedefe yanlış iletinin gönderilmesi durumunda bazı sinir sistemi hastalıkları ortaya çıkar. Bu hastalıkların birkaçından bahsetmek yararlı olacaktır.

Çok sık karşılaşabileceğimiz bir türü olan “Felç”; Beyindeki kan akışının azalması ve yavaşlaması durumunda sinirler ve kaslar büyük ölçüde zarar görür. Beyin tarafından gönderilen sinyaller, sinir sistemi düzgün çalışmadığı için hedef bölgeye iletilemez ve vücudun bir kısmı veya tamamı hareketsiz kalır.

Beyinden sinyal alan sinir hücrelerinin genetik veya sonradan meydana gelen nedenlerden dolayı gerektiği gibi çalışmaması durumunda ellerden birinin istemsizce hareket etmesi ve beraberinde gelen bilinç kaybı durumu “Parkinson” olarak adlandırılır.

sinir-sistemi

Uzun süren nezle veya grip sonrasında beyin ve omuriliği çevreleyen zarların bakteri, virüs veya mantar nedeniyle iltihaplanması durumuna “Menenjit” adı verilir. Bu durumda da diğerlerinde olduğu gibi en çok etkilenen sinir sistemi olduğundan dolayı bazı hareket bozuklukları ve bilinç kaybı yaşanabilir.

Peki, sinir sistemimizi korumak için neler yapabiliriz?

*Alkol, uyuşturucu ve tütün kullanımı sinir sistemi bozuklukları yaratacağından kesinlikle uzak durulmalıdır.

*Gerilim ve stres sinir sisteminizi olumsuz etkiler.

*Beslenmenize dikkat etmeniz gerekir. İyi beslenmeyen bir vücut her zaman için sorun çıkarmaya meyilli olacaktır.

*Uyku sürenizin uzunluğu tüm vücudunuz için çok önemli olsa da sinir sisteminiz için daha fazla önem taşır. Az uyunan bir gece sonrasında kendini şarj edemeyen vücut hem gün boyu yorgun dolaşmanıza neden olacak hem de sinir sisteminizi olumsuz etkileyecektir.

sinir-sistemi-hastaliklari-nelerdir

*Omuriliğiniz vücudunuz ve beyniniz arasında kavşak görevi görür. Tüm iletiler illa ki bu kavşaktan geçecektir. Bundan dolayı ağır kaldırmamaya dikkat etmeli, omurilik sağlığınıza önem vermelisiniz.

*Sağlıklı bir vücut için diğer bir şart ise egzersiz yapmaktır. Her gün 5-10 dakika boyunca yapacağınız egzersizler omuriliğinizi güçlendireceğinden sinir sisteminize de fayda sağlayacaktır.

*Son olarak vücudunuzu çarpma ve ezilmelere karşı korumalısınız. Unutmayalım ki ilerleyen yaşlarda hücreler kendini yenileyemeyecek duruma gelecektir. 

sinir sistemi hastalıkları sinir sistemi hastalıkları nelerdir sinir sistemi hastalıklarından korunma sinir sistemi
Sende Yorum Yap...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Nişasta Bazlı Şeker Endüstrisinin Gelişmesi Sağlığı Tehdit Eder!
Nişasta Bazlı Şeker Endüstrisinin Gelişmesi Sağlığı Tehdit Eder!
2018 Yılbaşı Programları Neler? İşte TV Yayın Akışları
2018 Yılbaşı Programları Neler? İşte TV Yayın Akışları