Sindirim Sistemi ve Bağırsak Sorunları

Sindirim sistemi ve bağırsak­larla ilgili diğer sık rastlanan so­runlar şunlardır:

Sindirim Sistemi ve Bağırsak Sorunları

Sindirim sistemi ve bağırsak­larla ilgili diğer sık rastlanan so­runlar şunlardır:

Yutma bozuklukları: Pertisalsis ilerleyen yaşlarla birlikte yavaş­ladığı için, reflüye yakalanma ve yutmakta zorluk çekme olasılığı­nız artar. Bu durumda porsiyonla­rınızı küçültmenin yanı sıra, yavaş yemeye başlamanız ve annenizin tembihlediği gibi, yemek yerken konuşmamanız önemlidir. Bu ara­da, yutma  problemleri, demansın (organik veya fiziksel faktörlere bağlı genel akıl hastalığı) ilk belir­tilerinden biri olabilir, çünkü sin­dirim kanalında sinir kaybı oldu­ğuna işaret eder.

Divertikül yangısı: Vücutta su ve lif azaldığında, bağırsak du­varında küçük kesecikler oluşur ve tuvalete gittiğinizde bağırsaklarınız aşırı zorlanır (tabii siz de). Dışkı bu keseciklere hapsolabilir ve sindirim sisteminde rahatsızlığa neden olabilir. Çözüm mü? Bildiniz. Daha fazla lif ve daha fazla su sıkıntıyı azaltacaktır.
H. pilori: Bakteriyel enfeksiyonlar mide-bağırsak yaralarının önemli nedenlerinden biridir; yaş  ilerledikçe, midedeki asidin azalmasıyla bu so­runlar da artar. Kimileri, yaşlıların %8o’inin bu durumdan etkilendiğini ileri sürmektedir. H. pilorinin varlığı inflamatuar tepkiye, reflüye ve ülsere neden olabilir.

İdrarını tutamamak: Bu sorıın teknik olarak sindirim kanalı-bağırsak sisteminin bir parçası olmasa da, yaşlanmayla yakından ilişkili olduğu için burada ele almak istedik. Bir kadın yaşlandığında ve kas gücü azaldığında, mesanesini kontrol etme yeteneğini kaybeder. Bunun nedeni şudur: Pelvik zeminden sarkan mesane etrafındaki kasların, mesaneden dış dünyaya uzanan idrar yolunu kasması gerekir. Ancak bu kaslar gevşediğinde, yani siz onları eskisi gibi kontrol edemez hale geldiğinizde, gülmek ve öksürmek mesane üzerinde baskı yaratır ve idrarı dışarı çıkmaya zorlar. Hamilelik sırasında esneme de zayıflığa neden olur. Kegel egzersizleri yapmak -kasları dar bir kot pantolonu giymeye çalışırken yaptığınız gibi gererek çalıştırmak - bu kasların güçlenmesine yardımcı olabilir. Bu arada, aynı mekanizma, dışkıyı tutamama durumunda da geçerlidir; sadece bura­da rektumla ilişkili kaslar söz konusudur. Kegel egzersizleri burada işe yara­maz; ancak bu soruna maruz kalan bazı girişimciler tarafından tamponlar geliştirilmiştir. Bağırsakların yaşlanması, beslenme bozukluklarına ve obeziteye neden olarak, yaşlanmayı önleme çabalarımızı sabote edebilir. Ancak eğer besin değeri açısından zengin yiyeceklerle işbirliği yaparsak, sindirim kanalımız ve bağırsaklar, Temel Yaşlanma Nedenlerini önleme konusunda büyük fırsatlara sahip olabilir.

sindirim sistemi bozukluğu bağırsak sorunları bağırsak sorunu
Sende Yorum Yap...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Nişasta Bazlı Şeker Endüstrisinin Gelişmesi Sağlığı Tehdit Eder!
Nişasta Bazlı Şeker Endüstrisinin Gelişmesi Sağlığı Tehdit Eder!
2018 Yılbaşı Programları Neler? İşte TV Yayın Akışları
2018 Yılbaşı Programları Neler? İşte TV Yayın Akışları