Nişasta Bazlı Şeker Endüstrisinin Gelişmesi Sağlığı Tehdit Eder!

Türkiye’de şekerin denetleyicisi en önemli kuruluş Şeker Kurumu’nun kapatılmasının ardından nişasta bazlı şeker tartışmaları devam ediyor. Sektör nişasta bazlı şeker kotasının arttırılmasını beklerken sağlık sektörü ise durumdan endişe duymanın yanında sağlık üzerine büyük tehdit olarak görüyor.

Nişasta Bazlı Şeker Endüstrisinin Gelişmesi Sağlığı Tehdit Eder!

Sektörün takipçileri tarafından yakından takip edildiği üzere geçtiğimiz günlerde Şeker Kurumu kapatılmış, yetkileri ise Tarım, Gıda ve Hayvancılık Bakanlığı’na devredilmişti. Bu gelişmenin ardından şeker sektöründeki sanayicilerin nişasta bazlı şeker kotasının yukarı çekileceği konusundaki beklentileri arttı. Sektör yetkilileri gönüllerinden geçen uygulamanın hiç kota kalmaması şeklinde olduğunu da tekrar açıklamıştı. Tarım bakanlığı aldığı yetki ile sorunu nasıl çözecek bilmiyoruz. Ancak sağlıkçılar nişasta bazlı şekerin kotasının arttırılmasını kesinlikle olumlu bulmuyor. Zira sağlık üzerinde büyük tehlike olduğunu savunuyor.

nisasta-bazli-seker-tehlikesi

Nişasta Bazlı Şeker Nedir?

Nişasta bazlı şeker, şeker kamışı ya da şeker pancarı yerine mısır kullanılarak üretilen diğer adı mısır şurubu olan früktoz ağırlıklı şekerdir. Ayrıca bu şeker meyve, sebze ya da bitkilerdeki gibi tek moleküllü basit bir şeker de değil. Aksine birleşik bir şeker olduğu için daha da ağır hale gelebiliyor. Doymuş aşırı zararlı şeker de adlandırılabiliyor. Ancak, ağır bir şeker olmasına rağmen asla beyinde tokluk hissini uyarmaması ise bu şekerin tehlikelerini daha da ölümcül boyutlara getiriyor.

Nişasta Bazlı Şekerin Sağlığa Zararları

Daha öncede belirttiğimiz üzere nişasta bazlı şekerin en önemli sağlığa zararı tokluk hissi yaratmamasından kaynaklanıyor. Sofra şekeri olarak kullandığımız şekerin büyük bir kısmı glikozdan oluşurken, nişasta bazlı şekerin neredeyse tamamına yakını früktoz yani meyve şekerinden oluşuyor. İnsan vücudunda gerçekleşen metabolizma olaylarının çoğunda ise glikoz kullanıldığı bilinen bir gerçek… Öte yandan, früktoz günlük olarak sadece 15 gram karaciğer tarafından kullanılır. Bu da demek oluyor ki früktozca zengin olan nişasta bazlı şeker tüketmek aşırı şişmanlık ve obeziteye bağlı tüm hastalıkların size zarar vermesi anlamına gelmektedir. Özellikle kanser hastalıklarının şeker tüketimine bağlı olarak iyice ilerlediği bilinmektedir. Hal böyle olunca nişasta bazlı şekerin kanserojen etkisi diğer şekere göre oldukça yüksektir.  

nişasta bazlı şeker nişasta bazlı şekerin zararları şeker kotası
Sende Yorum Yap...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Nişasta Bazlı Şeker Endüstrisinin Gelişmesi Sağlığı Tehdit Eder!
Nişasta Bazlı Şeker Endüstrisinin Gelişmesi Sağlığı Tehdit Eder!
2018 Yılbaşı Programları Neler? İşte TV Yayın Akışları
2018 Yılbaşı Programları Neler? İşte TV Yayın Akışları