Kulak Temizletmenin Zararları

Duyu organı olan kulaklarımız zamanla içerisinde kir biriktirmektedir, duyma sorunu gibi bir çok sorun yaşatabilmektedir. Bu durumdan rahatsızlık duyan bir çok kişi kulak temizleme işlemi yaptırmak istiyorlar, peki kulak temizletmenin zararı var mı?

Kulak Temizletmenin Zararları

Kulak temizleyici kullanmanın zararı var mıdır? gibi birçok soru ile karşı karşıya kalarak sizlere bu konu hakkında çok kısa bilgi aktarımı yapmak istiyoruz. Kulak temizleyici denince akla gelen şey kulak çöpü olmaktadır. Kulak temizleyici, kulak kanallarına uygun olmadığı için kesinlikle zararlıdır ve kullanılmaması gerekmektedir. 'Kulak kullanımında kanallara uygun değildir' cümlesini çoğunuz herhangi bir yerden görmemiş ve duymamışsınızdır. Bu söylemiş olduğumuz cümle, kulak temizleyicilerinin kutusu üzerinde olan küçük yazıların içerisinde yer almaktadır. Dikkatlice okuma durumunuzda bu cümleyi sizlerde görmüş olacaksınız.

Esasında kulak çöpünün amacı kulaklarınızın ulaşılması zor olan kıvrımlar için üretilmesidir. Yani kulak kepçenizde olan kıvrımlardan behsediyoruz. Kulak çöpü üreticilerin de halkın kulak temizlemek için kullandıklarını bilirler fakat herhangi bir sorunda hiç bir mesuliyet kabul etmezler. Çünkü onlar zaten kutu üzerine bu uyarıda bulunmuşlardır.

kulak-temizletmenin-zararlari

Kulağımızda salgıları dışarı atmakta olan küçük tüycükler mevcuttur. Kulağınıza herhangi bir şey değdirdğinizde bu tüycüklere zarar vermiş olacak, etkisini bitirmiş ve salgı yapma mekanizmasını durdurmuş olacaksınız. Ayrıca mantıklı düşünüldüğü takdir de, kulak çöpü ile temizleme işi yaptığınızda aslında ister istemez olan salgıyıda arka tarafa yani kulak zarınıza itmiş olcaksınız. Bu olaylardan ötürü kulağınızda iltahap oluşma etkisi de büyüktür. Kulağın kendini koruma gibi bir mekanizması olduğu için, kulağa kesinlikle birşey sokulmamalıdır. Daha doğal bir yöntem ile duş esnasında kulağınıza hafif sıcak su tutarak salgıları dışarı atabilirsiniz.

 

kulak temizletmenin zararları kulak temizletme kulak temizleme
Sende Yorum Yap...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Nişasta Bazlı Şeker Endüstrisinin Gelişmesi Sağlığı Tehdit Eder!
Nişasta Bazlı Şeker Endüstrisinin Gelişmesi Sağlığı Tehdit Eder!
2018 Yılbaşı Programları Neler? İşte TV Yayın Akışları
2018 Yılbaşı Programları Neler? İşte TV Yayın Akışları