Kış Günlerinde Oluşan Dudak Çatlaklarına Öneriler

Dudak çatlaması neden olur? dudak çatlamalarına karşı hangi önlemler alınmalı? öneriler yazımızda.

Kış Günlerinde Oluşan Dudak Çatlaklarına Öneriler

Kış mevsiminin gelmesiyle birlikte havalar soğumaya ve soğuk havalardan dolayı hastalıklar çoğalmaya başlar. Soğuk havaların etkisi hastalıkların çoğalmasıyla bitmiyor maalesef. Yüzümüzde, ellerimizde soğuk havanın olumsuz etkileri görülüyor.

Ellerimizi eldiven takarak soğuk havanın olumsuzluklarından koruyabiliyoruz. Peki ya yüzümüz? Özellikle dudaklar çatlayarak soğuk havaya karşı dirençsizliğini gösterirler. Soğuk kış günlerinde oluşan dudak çatlamalarına çözümler birden fazladır. Özelikle dudaklarımızı soğuk havaya çok fazla maruz bırakmamalıyız. Soğuk havada dışarı çıkarken soğuğa dayanıklı dudak nemlendiricisi ile dudaklar çatlamadan korunabilir. Seçeceğimiz dudak koruyucusu fazla miktarda kimyasal madde içermemelidir. Bu tip ürünler dudaklarımıza yarar yerine zarar verir ve ciddi rahatsızlıklara neden olur. Bitkisel özlü nemlendiricilerde dudak çatlamalarına karşı tercih edilebilir. Kış aylarında azalan su tüketimine de dikkat etmek gerekir. Vücuda yeterli miktarda su girmemesi halinde dudaklar kuruyup çatlar. Çünkü dudaklarda vücudumuzun diğer yerlerinde olduğu gibi yağ bezeleri mevcut değildir. Soğuk ve rüzgârlı havada dışarı çıkarken boynumuza takacağımız bir atkı ile dudaklarımızı olumsuz etkilerden az da olsa koruyabiliriz.

dudak-catlaklari-neden-olur

Cildimiz her gün giydiğimiz en önemli giysimizdir. Cildimize iyi bakmalıyız. Dudaklar da buna bağlı olarak dış görünüşte önemli bir görseldir. Soğuk ve rüzgârlı havalar dudak çatlamasına ve kurumasına sebep olur. Fakat uzun süreli ve sık sık yaşanan dudak çatlamalarının farklı bir nedeni olabilir. Kullanılan kozmetik ürünler, alerjik bir durum ya da mikrobik bir rahatsızlık olabilir. Bu gibi durumlarda doktora başvurulması gerekmektedir.

dudak dudak neden çatlar dudak çatlamasına öneriler dudak çatlaması
Sende Yorum Yap...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Nişasta Bazlı Şeker Endüstrisinin Gelişmesi Sağlığı Tehdit Eder!
Nişasta Bazlı Şeker Endüstrisinin Gelişmesi Sağlığı Tehdit Eder!
2018 Yılbaşı Programları Neler? İşte TV Yayın Akışları
2018 Yılbaşı Programları Neler? İşte TV Yayın Akışları