Hamilelik izin süresi ne kadardır ve nasıl hesaplanır? Ne zaman başlar?

Eğer çalışan bir bayansanız ve hamileyseniz, aklınıza hamilelik süresince yüzlerce soru takılabilir. Hamilelik izni ne zaman başlar? Hamilelik izin süresi ne kadardır ve nasıl hesaplanır? Doğum iznine çıkmak için hangi evraklar gereklidir? Çalışan hamile bir bayanın hakları nelerdir? Doğum sonrasında verilen izin bittiğinde ücretsiz izin kullanılabilir mi? Ve dahası… Hamilelik izni ile merak edilenleri bu makalemizde bulabilirsiniz.

Hamilelik izin süresi ne kadardır ve nasıl hesaplanır? Ne zaman başlar?

İlk olarak toplam hamilelik izin süresinden bahsedelim. Kanuna göre, doğum yapacak bir bayanın izin süresi doğum öncesi 8 hafta doğum sonrası 8 hafta yani toplamda 16 hafta olarak belirlenmiştir. İstendiği takdirde hamile bayanlar bu süreyi doğum öncesi 3 hafta doğum sonrası 13 hafta şeklinde de kullanabilirler. Tabiî ki doktor kontrolü esas alınarak bu uygulama yapılabilir. 

Hamilelik sürecini yaklaşık olarak 40 hafta olarak varsayarsak çalışan bir bayan 32. Haftada izne ayrılma hakkına sahiptir. İkiz ve çoğul gebeliklerde ise anne adayları için doğumdan önceki 8 haftalık süreye 2 hafta daha ilave edilerek farklı bir prosedür uygulanır ve doğum öncesi izin 10 hafta olarak kullanılır. Peki, hesaplama nasıl yapılacaktır? Hamile bayanlar genelde hamileliklerinin kaçıncı haftasında olduklarını kesin olarak hesaplayamazlar. Bu nedenle izne ayrılma zamanı da yanlış hesaplama nedeniyle yanlış belirlenebilir. Bunun en kolay yolu son adet tarihinizden itibaren beklenilen doğum gününe kaç gün kaldığını saymaktır. Çalışan anne adayının doğum iznine çıkması için bir takım evrakları da hazır etmesi gerekmektedir. İlk olarak doktorunuzdan hamile olduğunuza dair rapor alarak kurumunuza ibraz etmeli ve daha sonra izne ayrılacağınız tarihleri hesaplayarak ne zaman izninizi başlatacağınızı kurumunuza bildirmelisiniz. Bu izni kullanmadan önce elbette kurumunuzda çalışacağınız bir süre olacaktır. Bu süre içerisinde de haklarınız olduğunu unutmayın. Doktor raporu ile birlikte çalışma saatlerinde ve iş yükünde değişikliklere gidilebilir. Hiçbir işveren sizi hamile olduğunuz için işten çıkaramaz.

Hamilelik-izin-suresi-ne-kadardir-ve-nasil-hesaplanir

Doğum öncesi ve sonrası kullandığını 16 haftalık izin süreniz boyunca maaşınızdan herhangi bir kesinti yapılmaz. Ancak daha izne ihtiyacınız varsa doğumdan sonra 6 aya kadar ücretsiz izne çıkılabilir. Bu 6 aylık süre yıllık izin sürenizi etkilemez. Kısacası çalışan anne adayları hakları ve uygulamaları gereken prosedürleri detaylı bir şekilde öğrenerek ona göre kendilerine bir doğum planı hazırlamalılardır. 

hamilelik izni ne zaman başlar hamilelik izni için gerekli evraklar hamilelik izin süresi ne kadar hamilelik izin süresi hesaplama
Sende Yorum Yap...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Nişasta Bazlı Şeker Endüstrisinin Gelişmesi Sağlığı Tehdit Eder!
Nişasta Bazlı Şeker Endüstrisinin Gelişmesi Sağlığı Tehdit Eder!
2018 Yılbaşı Programları Neler? İşte TV Yayın Akışları
2018 Yılbaşı Programları Neler? İşte TV Yayın Akışları