Gözlerimiz Hakkında Bilmediklerimiz

Gözlerimiz, etrafımızda olan nesneleri ve diğer canlıları vb. birçok şeyi görmemizi sağlayan bir bilye şeklindeki görme organlanımız. Peki ya bu organımızın özelliklerini ne kadar iyi biliyoruz?

Gözlerimiz Hakkında Bilmediklerimiz

Gözlerimiz, etrafımızda olan nesneleri ve diğer canlıları vb. birçok şeyi görmemizi sağlayan bir bilye şeklindeki görme organlanımız. Peki ya bu organımızın özelliklerini ne kadar iyi biliyoruz ? Örneğin birbirine aşık olmuş iki insanın gözlerine kısa süre baktıktan sonra kalplerinin aynı ritimde attığını biliyormuydunuz. Bu ve bunun gibi bazı bilgileri sizler için toparladık.

Mesela gözümüzde 30 ayrı bölüm bulunmaktadır ve bunlar şunlardır :
arka oda
ora serrata
silier kası
kirpiksi bölge
Schlemm kanalı
göz bebeği
ön oda
kornea
iris
lens korteksi
lens çekirdeği
silier cisim (kirpiksi cisim)
konjunktiva
alt oblik kası
alt rektus kası
medial rektus kası
retinal arter ve venler
optik disk
dura mater
santral retinal arter
santral retinal ven
optik sinir
vortikoz veni (göz koroid veni)
Tenon kapsülü
makula
fovea
sklera
koroid (damar tabaka)
süperior rektus kası
retina 

Ek olarak yapılan araştırmalar küçükken oynadığımız tetris oyunun göz tembelliğini önlediğini ortaya koymuştur. Ayrıca uyanık haldeyken gözlerimiz kapalı halde geçiririsiz. Bugün gördüğümüz mavi gözlü insanların genleri 10 bin yıl önce Karadeniz kıyılarında yaşayan bir insana dayandığı bilgiler arasında. Bunun yanında mavi gözlü insanların alkole töleransı daha yüksektir. Aynı zamanda gözlerimize bir kamera megapikseli olarak bakarsak 576 megapiksel çözünürlüğe denk geliyor. Kadınlar milyonlarca renk görebilirler ve insan gözu 10 milyon rengi ayırt edebilecek bir şekilde yaratılmıştır. Hep insan gözünden bahsettik birazda hayvanlardan bahsedelim. Bir doğan'ın gözu 30 katlı binadan aşağıda bulunan bir böceği görebilecek kadar keskindir. Devekuşlarının gözleri beyinlerinden büyüktür. Japon balıkları gözlerini kırpamazlar çünkü göz kapakları yoktur. Bu ve bunun gibi bilgileri sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.

göz gözler hakkında bilmediklerimiz
Sende Yorum Yap...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Nişasta Bazlı Şeker Endüstrisinin Gelişmesi Sağlığı Tehdit Eder!
Nişasta Bazlı Şeker Endüstrisinin Gelişmesi Sağlığı Tehdit Eder!
2018 Yılbaşı Programları Neler? İşte TV Yayın Akışları
2018 Yılbaşı Programları Neler? İşte TV Yayın Akışları