Göz Hastalıkları Hakkında Bilgi Ve Tedavi Yöntemleri

GÖZÜN BÜTÜN TABAKALARI ve yapısına giren elemanlar başka organların tutuldukları hastalıklardan etkilenebilir. Bu nedenle, göz hekiminin diğer uzmanlık dalları hekimleriyle işbirliğinin sürekli olması gerekir.

Göz Hastalıkları Hakkında Bilgi Ve Tedavi Yöntemleri

GÖZÜN BÜTÜN TABAKALARI ve yapısına giren elemanlar başka organların tutuldukları hastalıklardan etkilenebilir. Bu nedenle, göz hekiminin diğer uzmanlık dalları hekimleriyle işbirliğinin sürekli olması gerekir. Mesela, genel bir tansiyon yüksekliğinin vücuttaki damarlarda yol açtığı zararı değerlendirmek için göz dibini muayene etmek gerekir. İnsan vücudunun doğrudan doğruya görülerek incelenebilen damarları yalnız retinadaki (ağ tabaka) merkez atardamarlar ve toplardamarlar ile bunların kollarıdır.

Goz-Hastaliklari-Hakkinda-Bilgi-Ve-Tedavi-Yontemleri

Hematolog (kan uzmanı) veya çocuk hekimi (pediatr) de pıhtılaşma bozukluklarını araştırırken, her şeyden önce göz dibinde bir kanama olup olmadığına bakar. Böyle bir kanama trombosit veya pıhtılaşma faktörü nakli gibi, özgül bir tedaviyi gerekli hale getirebilir. Nörolog, çok korkulur bir hastalık olan plaklı skleroz teşhisini koyabilmek için elektrofizyolojik (potansiyel görme çağrışımları) muayeneye ihtiyaç duyar. Buna karşılık, bazı genel hastalıklar göz muayenesi sırasında ortaya çıkarsa göz hekimi (oftalmolog) hastasını zaten tedavi etmekte olan hekime bilgi verebilir veya başka bir uzmana gönderebilir. Mesela göz içi iltihabı olan uvea, diş apsesi veya sinüzit gibi komşu organlardaki bir kaynağa bağlanabildiği gibi, özellikle romatizmadan (romatizma artriti) veya toksoplazmoz gibi bir enfeksiyondan ileri gelmiş olabilir. Görme siniri papillasındaki (kabarcık) bir ödem, hekimi bir beyin uru veya başka bir kanserin ikincil yerleşim yeri kuşkusuyla aramaya yöneltir. Beyazımsı bir papillayla belirgin görme siniri atrofisi tedavisi olmayan bir hastalık olan alkol nöropatisinin kesin bir alametidir. Yalnız bir organda (göz) görülen bu nevrit (iltihap) aslında bütün sinir sistemine yayılmış durumdadır. Hormon bozuklukları da gözde bazı belirtilere neden olur. Mesela, tiroit bezinin aşırı çalış-ması (Basedow hastalığı) gözkapaklarının kapanmasını güçleştiren bir göz fırlaklığıyla birlikte ortaya çıkar.

Demek ki, göz hastalıkları yalnız göz hekimini ilgilendirmekle kalmaz, yaşam için çok önemli olan görme duyusunu korumayı da amaçlayan çeşitli tedavileri uygulayan diğer,bütün uzmanlar ile göz hekimi arasında birleştirici bir rol de oynar. 

göz hastalıkları göz hastalıkları tedavisi göz hastalıkları hakkında bilgi
Sende Yorum Yap...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Nişasta Bazlı Şeker Endüstrisinin Gelişmesi Sağlığı Tehdit Eder!
Nişasta Bazlı Şeker Endüstrisinin Gelişmesi Sağlığı Tehdit Eder!
2018 Yılbaşı Programları Neler? İşte TV Yayın Akışları
2018 Yılbaşı Programları Neler? İşte TV Yayın Akışları