Domuz Gribi Nedir? Domuz Gribi Belirtileri, Tedavi Yolları ve Domuz Gribinden Korunma Yolları

Son zamanlar da tekrar ortaya çıkan domuz gribi nedir? bu virüse yakalanan insanları sayısı gün gittikçe artmaktadır, bu sebeple sizlere domuz gribi belirtileri nelerdir? domuz gribinden nasıl korunulur? gibi bilgileri aktarmaya çalışacağız. Tıp literatüründe H1N1 olarak adlandırılan domuz gribi, domuzlarda hastalığa yol açan İnfluenza Tip A virüsünün insanlarda meydana gelen solunum yolu hastalığıdır. 2009 yılında ortaya çıkan bu hastalık insanlarda görülmüyordu Ancak, mikro organizmada ki değişiklikler sonrası İnfluenza tip A H1N1 adı verilen yeni bir virüs ortaya çıkmıştır. Bu virüsün solunun yolu ile insanlara da bulaşmıştır. Domuz gribi öksürme, hapşırma gibi yollardan insanlara bulaşmaktadır.

Domuz Gribi Nedir? Domuz Gribi Belirtileri, Tedavi Yolları ve Domuz Gribinden Korunma Yolları

Son zamanlar da tekrar ortaya çıkan domuz gribi nedir? bu virüse yakalanan insanları sayısı gün gittikçe artmaktadır, bu sebeple sizlere domuz gribi belirtileri nelerdir? domuz gribinden nasıl korunulur? gibi bilgileri aktarmaya çalışacağız. Tıp literatüründe H1N1 olarak adlandırılan domuz gribi, domuzlarda hastalığa yol açan İnfluenza Tip A virüsünün insanlarda meydana gelen solunum yolu hastalığıdır.  2009 yılında ortaya çıkan bu hastalık insanlarda görülmüyordu Ancak, mikro organizmada ki değişiklikler sonrası İnfluenza tip A H1N1 adı verilen yeni bir virüs ortaya çıkmıştır. Bu virüsün solunun yolu ile insanlara da bulaşmıştır. Domuz gribi öksürme, hapşırma gibi yollardan insanlara bulaşmaktadır.

Yine virüslü yere dokunduktan sonra ellerin ağız veya burun ile teması halinde de bulaşmaktadır. Domuz gribinin bulaştığı kapı, pencere, masa gibi cansız varlıklar üzerinde yaşama süresi 2 ila 8 saat arasıdır. Bu yüzden bu tür yerlerin sık sık temizlenmesi bulaşıcı riskini en aza indirmektedir. Domuz gribinin kuluçka süresi 1 ila 3 gün arasıdır. Domuz gribinin belirtileri ise; ani başlayan ateş, kuru öksürük, boğaz ağrısı, üşüme ve aşırı yorgunluk, yaygın vücut ağrıları, burun tıkanması, burun akması gibi belirtilerdir. Bazı hastalarda ishal ve ishal olarak da kendini gösterir. 

domuz-gribi-belirtileri-nelerdir

DOMUZ GRİBİNDEN KORUNMAK İÇİN NELER YAPILMALI

Öksürdüğümüz ve hapşırdığımız zaman mendil kullanılmalı ve kullanılan bu mendil çöp kutusuna atılmalıdır. 
Bulunduğunuz ortamın kapı veya pencereleri açarak sık sık havalandırılmalıdır.
Öksürük ve hapşırıktan sonra eller mutlaka bol sabun su ile iyice yıkanmalıdır.
Eller sık sık dezenfektan ile yıkanmalıdır.
Kirli ellerle ağız, burun, göz gibi organlara temas edilmemelidir.
İçinde bulunulan ortam sık sık temizlenmelidir.
Grip olmuş kişilerden uzak durunuz.
Domuz gribi için geliştirilmiş ilaçlar vardır. Bu ilaçlar doktor kontrolü sonrası verilip, kesinlikle reçetesiz sayılmamaktadır. Yine aşı da domuz gribi tedavisinde uygulanan bir yöntemdir. Domuz gribi aşısı; 65 yaş üstü kişilere, huzur evlerinde kalanlara, kronik ve astımlı çocuklarda,  sürekli aspirin kullananlara uygulanabilmektedir. Ayrıca domuz gribi bulaşma riski fazla olan sağlık personellerine, yaşlı bakım evi çalışanlarına aşı vurulmalıdır. 

domuz-gribi-haberler

Domuz gribi belirtileri nelerdir?

Normal grip özelliklerine çok benzeyen domuz gribinin belirtilerinde;

* Baş ağrısı
* Boğaz ağrısı 
* Burun akıntısı
* Öksürük                                     
* Vücut ağrıları
* Ateş 
* Bazı vakalarda kusma ve ishal görülebilmektedir. Hastalığın geçmişinde zatürre ve solunum yetmezliği gibi ölümlere neden olduğu bilinmektedir. Hastalığın bulaştığı kişiler, belirtilerin başlamasından bir gün öncesi ve 7 gün sonrasına kadar bulaştırıcıdırlar.

Domuz Gribinden Şüpheleniyorsanız Bunları Yapınız!

* Hastaneye gitmeden önce bir maske edinin
* Hasta olan kişi ve ona bakan kişiler de evde maske takmalı
* Risk grubunda yer alan kişiler hastayla aynı odada bulunmamalı, mümkünse evden uzaklaştırılmalı
* El hijyenini özel önem verilmeli. Su ve sabunla sık sık yıkanmalı, alkol içeren el dezenfektanları kullanılmalı, 
* Ortak kullanım alanları çamaşır suyu ile temizlenmeli
* Hastanın bulunduğu oda sık havalandırılmalı

DOMUZ GRİBİNDEN NASIL KORUNULUR?

Öksürme ve hapşırma aracılığıyla, virüsün bulaştığı kişinin ağız ve burnundan çıkan zerrecikler havaya yayılıp asılı kalarak ya da masa, sandalye gibi yüzeylere bulaşarak, başka kişilerin kurban olmasına neden olabilir. Kişi virüsün bulaştığı bir yere dokunduktan sonra ellerini ağzına, gözlerine veya burnuna sürerse virüs bulaşabilir. Bu yüzeylerde virüsün ne kadar süreyle canlı kalabileceğini etkileyen ısı, nem oranı, yüzey niteliği gibi pek çok faktör söz konusudur. Hasta kişinin temasının olduğu bu yüzeylere dokunulmamalı, herhangi bir sebeple dokunulduysa eller yıkanmalıdır.
Kapı kolu, masa, bardak vb yüzeylerde virüs 2-8 saat canlı kalmaktadır. Bu yüzeylerin sık sık temizlenmesi ve ellerin sık sık yıkanması, bulaşma riskini de en aza indirecektir.

domuz gribi haberleri domuz gribi domuz gribi belirtileri domuz gribinden korunma yolları
Sende Yorum Yap...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Nişasta Bazlı Şeker Endüstrisinin Gelişmesi Sağlığı Tehdit Eder!
Nişasta Bazlı Şeker Endüstrisinin Gelişmesi Sağlığı Tehdit Eder!
2018 Yılbaşı Programları Neler? İşte TV Yayın Akışları
2018 Yılbaşı Programları Neler? İşte TV Yayın Akışları