Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar Nelerdir? Ve AİDS Hakkında Bilgi

Enfeksiyon hastalıklar, cinsel yolla cinsel ilişki sırasında bulaşır; bu bulaşma bazılarında kesin (frengi, AİDS), bazılarında tesadüffidir (virüslü hepatit). HIV / AIDS,Hepatit B ve C, Frengi (Sifiliz), Klamidya, Bel Soğukluğu, HPV, Genital Herpes, Ureaplazma, Genital Mikoplazma hastalıkları cinsel birleşme ile bulaşan hastalık türleridir.

Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar Nelerdir? Ve AİDS Hakkında Bilgi

Cinsel yolla geçen hastalıklar her zaman vardı; toplumların şehirleşmesi ve bunun sonucu olarak cinsel birleşmelerin kolaylaşmasıyla tehlikeli boyutlara ulaştı. Bununla birlikte, frengi hariç, bu hastalıklar günümüzde de iyi tanınmıyor. Hatta 1980'lerin başına kadar bu konular, biraz da alay ve ayıplamayla karşılanmıştır. Hastanın ve doktorun hastalığı iyi tanımaması ve herkesin bu utanılacak hastalıklardan söz etmekten çekinmesi, tedavinin yetersiz kalmasına ve hastalıkların yayılmasına sebep olmuştur.

cinsel-yolla-bulasan-hastaliklar

Aykırı görünmekle birlikte denebilir ki, cinsel yoldan geçen hastalıkların artmasına yol açan, ama bunlara karşı insanların uyanık olmasını sağlayamayan 1970'lerdeki cinsel devrime rağmen, bu yanlış yaklaşım yakın zamana kadar geçerliğini korumuştur. En öldürücü hastalıklardan biri olan ve çok hızlı yayılan AİDS'in ortaya çıkışı bu tutumu değiştirdi. AİDS, cinsel yolla bulaşan hastalıkları tekrar gündeme getirdi ve bu hastalıklar konusundaki araştırmalar da önem kazandı. Bu hastalıklarla savaşmak isteniyorsa, bir tavır değişikliğine ihtiyaç vardır. Hastalar, hastalıklannırı belirtilerini çekinmeden söyleyebilmelidir. Cinsel yolla geçen bir hastalık, aynı şekilde tedavi görmesi gereken diğer bir (veya birden fazla) kişiyi de ilgilendirir. Bu durumda doktor, o kişinin (veya kişilerin) de tanınması için gereken inceliği göstermeli ve hastaya güven vermelidir. Ad belirtmeden ve ücretsiz yapılacak özel muayenelerin yer aldığı ve prezervatif kullanımının teşvik edildiği, kolay anlaşılır, aklı başında korunma kampanyaları başlatmak ve yürütmek, idari makamlara düşen bir görevdir. Cinsel yolla geçen hastalıklar, hastayı muayene olmaya sevk eden nedenlere göre sınıflandınlabilir. Mesela başta frengi olmak üzere cinsel organlarda tahriş veya yaralara neden olmuş hastalıklar vardır.

Aynı zamanda üretra iltihabı yahut zührevi vejetasyonlar söz konusu olabilir. Cinsel yolla geçen hastalıkların çoğunda, etkili tedaviye elden geldiğince erken başlanması önemlidir. Böylece iyileşme sağlanabilir. 

Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar Nelerdir?

HIV / AIDS

Hepatit B ve C

Frengi (Sifiliz)

Klamidya

Bel Soğukluğu

HPV

Genital Herpes

Ureaplazma

Genital Mikoplazma

 

cinsel yolla bulaşan hastalıklar cinsel yolla geçen hastalıklar cinsel ilişkiyle gecen hastalıklar bulaşıcı cinsel hastalıklar
Sende Yorum Yap...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Nişasta Bazlı Şeker Endüstrisinin Gelişmesi Sağlığı Tehdit Eder!
Nişasta Bazlı Şeker Endüstrisinin Gelişmesi Sağlığı Tehdit Eder!
2018 Yılbaşı Programları Neler? İşte TV Yayın Akışları
2018 Yılbaşı Programları Neler? İşte TV Yayın Akışları