Cam Kesiği Tedavisi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Cam kesiği, hiç beklenmedik zamanlarda başımıza gelebilecek istenmeyen, acı veren bir hadisedir. Günlük hayatımızda;bulaşık yıkarken,temizlik yaparken,çay içerken,bardak almak için rafa uzanırken.

Cam Kesiği Tedavisi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Hiç beklenmeyen, her hangi bir şekilde cam materyali kırılır ve kesik oluşturur. Cam kesiği olayı her an başımıza gelebilir. Bu nedenle bu durumla karşılaşıldığı zaman hangi uygulamaların yapılacağının da bilinmesi gerekir. Cam kesiği yüzeysel olup sadece cildin yüzeyini zedeleyebilir ya da kasları ve kemiği zedeleyecek kadar derin olabilir. Müdahale kesiğin durumuna göre değişebilir.

cam-kesigi-hakkinda-bilmeniz-gerekenler

Cam Kesiği Nasıl Tedavi Edilir?

Cam kırıkları kesilen dokunun erafında veya içinde kalmış olabilr. Cam kesiği için ilk yardım çok önemlidir. Cam parçalarının dokunun içinden ve etrafından tamamen temizlenmesi gerekir. Bu işlem için ilk yardım çantasına ihtiyaç olacaktır. Öncelikle ilk yardım çantasındaki eldivenler ele takılır. Kanayan yere baskı yapmadan önce ilk yardım çantasındaki cımbız ya da maşa gibi materyallerle yaranın etrafında ya da içinde bulunan cam parçaları alınır. Kalan cam parçası olmadığından emin olduktan sonra kanayan yaraya ilk yardım çantasından alınan gazlı bezle bastırılır. Sargı beziyle kesilen yer sıkı biçimde sarılır. Kol kalp seviyesinden yukarda tutulur.

Cam kesiği, kestiği dokuda iz bırakabilir maalesef. Yarayı güneşten korumak iz bırakma riskini azaltabilir. Kesiğin bırakacağı iz, kesiğin büyüklüğü ve derinliğiyle yakından alakalıdır. Dokuda kalan iz plastik cerrahi işlemlerle kesik izinin büyüklüğüne ve derinliğine göre yok edilebilir ya da küçültülebilir. Sağlıklı günler.

cam kesiği cam kesiği cam kesiği tedavisi bilmeniz gerekenler
Sende Yorum Yap...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Nişasta Bazlı Şeker Endüstrisinin Gelişmesi Sağlığı Tehdit Eder!
Nişasta Bazlı Şeker Endüstrisinin Gelişmesi Sağlığı Tehdit Eder!
2018 Yılbaşı Programları Neler? İşte TV Yayın Akışları
2018 Yılbaşı Programları Neler? İşte TV Yayın Akışları