Açık Ameliyat ve Kapalı Ameliyat Nedir? Arasındaki Farklar Nelerdir?

Bugün sizlere açık ve kapalı ameliyat arasındaki farklar nedir onları yazacağız. Laparoskopi yani kapalı ameliyat nedir önce ondan bahsedelim. Kalem kalınlığında, içersine özel mercek yerleştirilmiş ince borular, içeriyi aydınlatmak için ufak ışık ve görmek için de mini kamera sistemiyle donatılmış bir sistemin kullanıldığı bir ameliyat çeşididir.

Açık Ameliyat ve Kapalı Ameliyat Nedir? Arasındaki Farklar Nelerdir?

Bugün sizlere açık ve kapalı ameliyat arasındaki farklar nedir onları yazacağız. Laparoskopi yani kapalı ameliyat nedir? önce ondan bahsedelim. Kalem kalınlığında, içersine özel mercek yerleştirilmiş ince borular, içeriyi aydınlatmak için ufak ışık ve görmek için de mini kamera sistemiyle donatılmış bir sistemin kullanıldığı bir ameliyat çeşididir. 

İçerisindeki ışık ve video sistemi minik olmasına karşın oldukça güçlü bir sistemden oluşturulmuş. Kapalı ameliyat yapılmadan önce göbeğin altından 1 cm'lik ufak bir yarık atılır. Eğer işlem uygunsa bu ameliyat yapılabilir. Tam tersi bir şey söz bahis ise başka yarıklar açılabilir. Kapalı ameliyat, ameliyathanede yapılır. Genel anestezi uygulanır. Açık ameliyatta ise hastalıklı dokuya ulaşmak için deri tabakasının kesilmesi gerekir. Her iki anestezi de açık ameliyatta uygulanabilir. Bugün çoğu uzman doktor kapalı ameliyatı daha çok tavsiye etmektedir. Çünkü kapalı ameliyatın dış kısımdaki yarığı daha küçük olduğundan enfeksiyon kapma riski azalır. Hem estetik olarak da kapalı ameliyat daha tercih edilir çünkü belirli bir zamandan sonra yarık gözden kaybolacaktır. Dezavantajı ise kapalı ameliyat açık ameliyata göre daha maliyetli olmaktadır. Açık ameliyat her türlü hastane ortamında gerçekleştirilebilirken kapalı ameliyatta böyle bir şey söz konusu değildir. 

Acik-Ameliyat-ve-Kapali-Ameliyat-Nedir

Açık ameliyatı her genel cerrah uzmanı yapabilirken kapalı ameliyatta bu sayı daha azdır. Açık ameliyat sonucu hastalar biraz daha zor bir süreç geçirirken kapalı ameliyat olanların iyileşme süreçleri daha kısadır.

açık ameliyat nedir kapalı ameliyat nedir açık ve kapalı ameliyat arasındaki farklar
Sende Yorum Yap...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Nişasta Bazlı Şeker Endüstrisinin Gelişmesi Sağlığı Tehdit Eder!
Nişasta Bazlı Şeker Endüstrisinin Gelişmesi Sağlığı Tehdit Eder!
2018 Yılbaşı Programları Neler? İşte TV Yayın Akışları
2018 Yılbaşı Programları Neler? İşte TV Yayın Akışları