Man Belgeleri Savcılığa Verildi

Haftalardır tartışmalara neden olan Man belgeleri sonunda ana muhalefet tarafından savcılığa verildi. Yapılan görüşmenin ardından savcılığın da resen dava açtığı ortaya çıktı.

Gündem - 2017-12-07 19:48:53

Man Belgeleri Savcılığa Verildi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve ona yakın isimlerin Man adasındaki şirkete para aktardıkları belgelerin ortaya çıkmasının ardından yapılan iktidar muhalefet tartışması devam ediyor. En son bilindiği gibi CHP bu belgeleri savcılığa vereceğini açıklamış ve iktidardan gelen belgeler sahte suçlamalarına yanıt verme yoluna gitmişti. İktidardan ise bu belgeleri kabul etmeyen sert açıklamalar gelmişti. Belgeler sahte mi gerçek mi tartışmaları tüm hızıyla devam ederken 4 Aralık 2017 günü CHP Genel Başkan Yardımcısı Tezcan dekontların asıllarını savcılığa vererek yeni bir dava açtı. Bunun üzerine belgelerle ilgili bir usulsüzlüğün olup olmadığı araştırılmaya başlandı.

Tezcan Cumhuriyet Başsavcısıyla yaklaşık 2 saat uzun bir görüşme yaparken bu görüşmenin ardından yaptığı açıklamada zaten durumun resen kovuşturulduğu bilgisini halka verdi. Ardından bu belgelerin çok şahibeli olduğunu ve mutlaka gerçeklerin ortaya çıkması gerektiğini, bunun için vatandaşlık görevlerini yaptıklarını vurguladı.

Belgeler Savcılığa Verilecek Açıklaması Yapılmıştı

Ana muhalefet ve iktidar arasında yaklaşık 1-2 haftadır büyük tartışmaya neden olan Man belgeleri yarın savcılığa verilecek. Ancak belgelerin sahte olup olmadığı konusu hala daha tartışmalara neden oluyor. Son günlerde iktidar ve muhalefet arasında çok hararetli bir şekilde devam eden Man belgeleri hafta sonu da tartışmalara gerginliklere neden olmaya devam etti. Hem muhalefet tarafından hem de iktidar tarafından açıklamalar ardı ardına geldi. Hararet artarken CHP genel başkanı Kılıçdaroğlu’nun belgeleri savcılığa vermek için Pazartesi’yi belirlediğini açıklaması önümüzdeki hafta da tartışmaların devam edeceğinin habercisi oldu.

Belgeler Sahte/Gerçek Tartışması

Özgür Özel’den yeni açıklamalar da gelirken belgelerin kesinlikle sahte olmadığını ve bunu kanıtlayacaklarını vurguladı. Buna karşı atak olarak da Dışişleri Bakan’ı Soylu katıldığı bir toplantıda siyaseti dekontlarla kirletiyorlar ifadelerini kullanarak iktidarı savunmaya aldı. Öte yandan bazı iktidara yakın isimler de Kılıçdaroğlu’nun fotokopi dekontlarla sahte iş yaptığını vurgulayarak belgeler sahte mi gerçek mi tartışmasına farklı bir boyut kazandırdı.

Tüm bu tartışmalar devam ederken Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan ardı ardına sert açıklamalar gelirken CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu haftasonu hiçbir açıklamada bulunmadı. Kılıçdaroğlu’nun bu sessizliğinin ne anlama geldiği, belgelerin savcılığa gerçekten verilip verilmeyeceği ise Pazartesi belli oldu. Erdoğan’ın belgeler konusundaki en çarpıcı açıklamasıysa ‘Kasetle geldi, dekontla gidecek’ şeklinde oldu.

Nedir Bu Man Belgeleri?

Man belgeleri olarak adlandırılan olay; İktidara yakın isimlerin elde ettikleri kazancı Man adasına gönderdiğine ait dekontların Kılıçdaroğlu tarafından ortaya çıkarıldığının iddia edilmesiyle başlamıştı. 

Sende Yorum Yap...
Nişasta Bazlı Şeker Endüstrisinin Gelişmesi Sağlığı Tehdit Eder!

Nişasta Bazlı Şeker Endüstrisinin Gelişmesi Sağlığı Tehdit Eder!

17:40 - Sağlık

2018 Yılbaşı Programları Neler? İşte TV Yayın Akışları

2018 Yılbaşı Programları Neler? İşte TV Yayın Akışları

20:19 - Medya

Yeni Liselere Giriş Sınavı İçin Örnek Sorular Paylaşıldı

Yeni Liselere Giriş Sınavı İçin Örnek Sorular Paylaşıldı

20:11 - Eğitim

Şafak Önem’in Ailesi Kim? Yaşamdan Hikayeler Canlı Yayında Açıklanıyor

Şafak Önem’in Ailesi Kim? Yaşamdan Hikayeler Canlı Yayında Açıklanıyor

12:48 - Medya

Üniversiteye Giderken Hangi Kıyafet - Elbiseler Giyilir?

Üniversiteye Giderken Hangi Kıyafet - Elbiseler Giyilir?

18:32 - Eğitim

HaberDahi.com