Muhteşem Yüzyıl Kösem Sultan Dizisindeki 1. Ahmet Kimdir?

Reyting rekorları kırmaya devam eden ve dünyaca büyük ilgi gören Muhteşem Yüzyıl Kösem dizisi oyuncularını ve hayatlarını tanıtmaya devam ediyoruz. Muhteşem Yüzyıl Kösem 1. Ahmet kimdir? hayatını haberimizde sizler için paylaştık. Osmanlı Devleti zamanında önemli bir yeri olan Kösem Sultan'ın hayatını canlandıran dizi hakkında bilgileri sitemizden takip edebilirsiniz.

Muhteşem Yüzyıl Kösem Sultan Dizisindeki 1. Ahmet Kimdir?

MUHTEŞEM YÜZYIL KÖSEM SULTAN 1. AHMET

Osmanlı Devletinin 14. padişahı ve 93. halife olan 1. Ahmet, 1590 yılında Manisa’da doğmuştur. Babası sultan 3. Mehmet, annesi ise Handan Sultandır. 1. Ahmet, üç erkek kardeşin ortancası olarak dünyaya gelmiştir. 1. Ahmet’in abisi şehzade Mahmut, siyasi ve askeri alanda medreselerde ders görmüş bilgili bir şehzadeydi ve babası öldükten sonra ki tahtın varisi olarak görülüyordu. Fakat tahta kast ettiği düşünülerek öldürülmüştür. Dönemin meczuplarından biri’’ 56 gün sonra öleceksin padişahım’’ sözlerine çok etkilenen 3. Mehmet, yemeden, içmeden kesildi ve kalp krizi sonrası ölmüştür. Sultan 3. Mehmet ölünce yerine ortanca oğlu 1. Ahmet tahta geçmiştir. Ne ilginçtir ki 3. Mehmet o zamana kadar en erken ölen padişah iken, oğlu 1. Ahmet’de o döneme kadar tahta çıkan en küçük ( 14 yaş ) padişahtır.

muhtesem-yuzyil-kosem-1.-ahmet-kimdir

1. Ahmet zamanında yaşanan en önemli zafer Estergon Kalesinin fethidir. Avusturyalılardan alınan kale sonrası Zitvatorok Anlaşması ile Avusturyalılar bir kere mahsus olmak üzere, Osmanlı devletine 200,000 altın savaş tazminatı ödemek zorunda kaldı. Bu anlaşmanın diğer önemli bir maddesi de Avusturya Arşidükü Osmanlı padişahı ile eşit sayılacaktı. Her ne bu anlaşma Osmanlı lehine gözükse de iki hükümdarın eşit olma maddesi sonrası, Osmanlının Avusturya’ya olan üstünlüğü sona ermiş oluyordu. Kanuni Sultan Süleyman’dan sonra devlet işleriyle en fazla ilgilenen ikinci padişah olarak kabul edilen 1.Ahmet, taht kavgaları için öldürülen şehzadelerin öldürülmesini durdurmak için Ekber ve Erşet sistemini getirmiştir. Sisteme göre ölen padişahın yerine aklı dengesi yerinde olan en büyük oğlu tahta geçecektir.1. Ahmet, dönemin en büyük isyanlarından olan Celali isyanları, padişahın sadrazamı Kuyucu Murat ( Kuyucu denilmesinin sebebi; öldürdüğü cesetleri kuyuya atmasından bu ismi alır ) tarafından da bastırtmıştır. Sultan 1. Ahmet’in mimari açıdan en büyük katkısı, İstanbul’da ki Sultan Ahmet camisidir. 1. Ahmet’in üç eşinden toplam 22 çocuğu vardır.1.Ahmet’in 14 rakamıyla birleşen hayat hikâyesi vardır. Tahta çıkan 14.padişah, 14 yaşında tahta çıkması ve tahta çıktıktan sonra 14 yıl sonra ölmüştür.

muhteşem yüzyıl 1. ahmet kimdir muhteşem yüzyıl kösem 1. ahmet hayatı muhteşem yüzyıl kösem 1. ahmet ekin koç kimdir
Sende Yorum Yap...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Nişasta Bazlı Şeker Endüstrisinin Gelişmesi Sağlığı Tehdit Eder!
Nişasta Bazlı Şeker Endüstrisinin Gelişmesi Sağlığı Tehdit Eder!
2018 Yılbaşı Programları Neler? İşte TV Yayın Akışları
2018 Yılbaşı Programları Neler? İşte TV Yayın Akışları