Muhteşem Yüzyıl Kösem Safiye Sultan Kimdir? Hayatı

Star TV kanalında yeni sezonuyla izleyicisi ile buluşan ve reytingleri alt üst eden Muhteşem Yüzyıl Kösem dizisi oyuncuları hakkında bilgilere sitemizde yer vermeye devam ediyoruz. Muhteşem Yüzyıl Kösem Safiye Sultan kimdir? bilinmeyen yönleri ve hayatı haberimizde.

Muhteşem Yüzyıl Kösem Safiye Sultan Kimdir? Hayatı

MUHTEŞEM YÜZYIL KÖSEM SAFİYE SULTAN KİMDİR?

Muhteşem Yüzyıl Kösem Sultan dizisinde, Hülya Avşar’ın canlandırdığı Safiye Sultan kimdir? Safiye Sultan, 3.Murat’ın eşi, 3.Mehmet’in annesi, Kanuni Sultan Süleyman’ın torunu ve 1. Ahmet’in babaannesidir.

Sofia Bellicui Baffo adıyla 1550'de Venedik'te dünyaya geldi. Çok zengin bir ailenin tek çocuğu olarak dünyaya gelen Sofia Bellicui Baffo’nun babası Venedik Korfu valisiydi. Korfu’ ya giderken çıkan bir çatışma sonrası, Osmanlı donanması tarafından esir alınır ve saray haremine cariye olarak satılır. Güzelliği ile nam salan Sofia Bellicui Baffo, 3. Murat’ın annesi Nurbani Sultan tarafından satın alınır ve Osmanlı terbiyesi ile büyümesi için eğitime gönderilir. Güzelliği ile nam salan Sofia Bellicui Baffo, eğitim sonrası şehzade Murat’a sunulur. Adı değiştirilip Safiye isimi verilir. Şehzade Murat tahta geçince, Safiye Sultan’ın saray içerisinde etkin bir rol oynamaya başlar ve devlet işlerinde kocası 3. Murat’a yardım etmeye başlar.

safiye-sultan-kimdir

Safiye Sultan’ın saray içerisinde ki bu ağırlığı 3. Murat’ın annesi Nurban Sultan tarafından fark edilip, engellenmek istese de 3.Murat’ın Safiye Sultan’a âşık olması ve her konuda Safiye Sultan’ın fikrini sorması, Safiye Sultan’ın elini kuvvetlendirmiş oldu. Safiye Sultan, devletin iç işlerine müdahale ettiği gibi dış işlerine de karışmaya başladı. Öyle ki dönemin İngiltere kraliçesi 1. Elizabet ile mektuplaşmaları ve hediyeleşmeleri görülmekteydi. Kocasının ölümü ve yerine oğlu 3. Mehmet’in tahta geçmesi ile Osmanlı Sarayında, Safiye Sultan’ın konumunu daha da güçlendi. Kocasında olduğu gibi oğlunun döneminde de devlet işleriyle meşgul oldu. 3. Mehmet, döneminde başlayan Celali İsyanları bastırmakla oğlu şehzade Mahmut’u görevlendirir. Mahmut, babasından bir ordu ister ve ordunun verilirse ayaklanmaları bastıracağını iletir. Şehzade Mahmut’un iyi bir komutan olduğunu bilen Safiye Sultan, oğlu Mehmet’e ''eğer Mahmut isyanı bastırır ve geri dönerse halk onu padişah yapar, senin sonun olur'' sözleriyle oğlunu kandırır ve torunu ile gelinin öldürülmesini sağlar.

muhtesem-yuzyil-safiye-sultan

3. Mehmet’in kalp krizi geçirip ölmesinden sonra tahta 1. Ahmet geçer.1. Ahmet, babaannesinin sarayda kalmasını istemez ve onu eski saraya gönderir. Safiye Sultan 1619 yılında ölür ve cenazesi kocası 3. Murat’ın yanına defnedilir.

muhteşem yüzyıl kösem safiye sultan muhteşem yüzyıl kösem safiye sultan kimdir safiye sultan kimdir hayatı
Sende Yorum Yap...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Nişasta Bazlı Şeker Endüstrisinin Gelişmesi Sağlığı Tehdit Eder!
Nişasta Bazlı Şeker Endüstrisinin Gelişmesi Sağlığı Tehdit Eder!
2018 Yılbaşı Programları Neler? İşte TV Yayın Akışları
2018 Yılbaşı Programları Neler? İşte TV Yayın Akışları