Günümüzdeki Kölelik Sistemi ( Modern Kölelik )
Y.Emre Çakır

Günümüzdeki Kölelik Sistemi ( Modern Kölelik )

Günümüz dünyasında yaşadığımız yoğun iş hayatı bizi zamanla köle durumuna sokuyor. Sabah 7 akşam 18 gibi yoğun çalışma saatleri ve haftanın 5 günü çalıştırılan biz insanlar, bunun yanında akşam ve haftasonu mesailerinede kalınca hayatımızda geriye yapacak hiç birşeyin olmaması işte bu bizi modern köleliğe mahkum olduğumuzu ispatlar mahiyettedir. Bu söylediklerim sadece iş saatleriydi bunun yanında bide iş yeri uzaklığı ve trafik saatlerinide eklersek hayatımızın en değerli zamanları böyle geçiyor. Yıllık izinler bile 15 günü geçmezken tatillerimizi bile kalabalık yerlerde ve aynı bizim gibi modern köle olmuş insanlarla yapmak zorunda kalıyoruz. İnsanların çoğunun hayatı bu kısır döngüde geçerken rahat bir hayata ömrümüzün son zamanlarında kavuşmak sizce ne kadar iyi ? 70 yaşına geldikten sonra rahat etsek ne olur ? Bizden en kıymetli zamanlarımızı çalan ve insanları köleleştiren içinde yaşadığımız bu sistem hiç değişmeden yoluna devam ediyor. Burada kimi insanlar yüksek maaş alıyor kimileri ise düşük maaşlar alıyor tartışması çıkarmaya çalışmıyorum. Bu konuda asıl mesele bizi kölelştiren bu sistemin hayatımızdan çaldıkları. Bu sistemin köleleri belki sırtlarına kırbaçlara vurularak çalıştırılmıyor ya da zincire vurulmuş değiller ama çok iyi uyutuluyorlar. Ama keşke sırtımıza kırbaç vurulsa daha iyi olur diyorum. Çünkü böyle durumlarda köleler kitlesel bir ayaklanma yapabilirler. Belki bu yüzden ses çıkarmıyoruz bizleri uyutmayı çok iyi başarıyorlar. Bu kitelesel başkaldırı belki de biz köleleri dünyanın kaymağından yemeği sağlayacaktı.

Etrafınıza şöyle bir bakın bu modern köleliğe verilecek bir örnek ise ; bir erkeğin evleneceği kıza aldığı maaşın 3 katı değerinde bir tek taş yüzük alma zorunluluğu ve erkeğin bu sisteme borçlu kalması işte buna büyük bir örnektir. Kralların saraylarını süslemek için çalıştırdıkları insanlar bunun yanında kendilerine borçlu kalmalarını zorlayan cahil insanları köle yapmıyorlar mı ? Bu saydıklarım modern köleliğin bazı örnekleri arasında yer alıyor. Şöyle bir yere oturup insanları izlerseniz biraz detaylı  düşünürseniz sizde kendiniz örnekler çıkaracaksınız. En basit uyutmalardan bir tanesi biraz önce bahsettiğim örnek ; medyanın sahipleri biz köleleşmiş moron insanların beynine ' tek taş yüzük al ' fikrini sokmak. Kralların bir kuruşa mal edip yüz kuruşa sattığı bu tek taşları almak için sıralara giren saftirik insanlar borçlandırılarak köle haline getiriliyor. Daha sonra borç ödeme sürecindeki erkek sevgilisiniz başka istekleri olunca ortaya stres, sağlık problemleri, kavgalar, aile içinde bozulmalara gibi sorunlar çıkıyor. Bunun yanında köleleşmiş olan insan borçlarını ödemeye çalışırken ve bunun yanında da deli gibi çalışması bireyin hayatında yapacağı birşey kalmamış olmasına yol açıyor.

Ucuz üret, pahalı sat, borçlandır köle et bu kadar basit. Bu sistemin en kötü yanı ise sürekli devam etmesi yanı bu köleliği gelecek nesillerde yaşıyor. Modern kölelik  tuzağının kısa ve net özeti budur.

Sende Yorum Yap...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Nişasta Bazlı Şeker Endüstrisinin Gelişmesi Sağlığı Tehdit Eder!
Nişasta Bazlı Şeker Endüstrisinin Gelişmesi Sağlığı Tehdit Eder!
2018 Yılbaşı Programları Neler? İşte TV Yayın Akışları
2018 Yılbaşı Programları Neler? İşte TV Yayın Akışları