TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Torba Yasa Tasarısını Kabul Etti! Torba Yasada Neler Var?

Uzun zamandır beklenen Torba Yasa Tasarısı TBMM tarafından kabul edildi. Şimdi gözler torba yasada neler olduğuna çevrildi. Genel sağlık sigortası borcu olanların 25 yaşa kadarki primlerinin silinmesi, zorunlu trafik sigortası, 15 bin polis alımı, Sur’un yeniden inşa edilmesi ve Kanal İstanbul’la ilgili birçok konuda düzenlemeyi içeriyor. İşte detaylar…

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Torba Yasa Tasarısını Kabul Etti! Torba Yasada Neler Var?

Birçok kişinin umut bağladığı torba yasa sonunda TBMM’de Plan ve Bütçe Komisyonu tarafından kabul edildi. Herkesin kendinden bir şeyler bularak merakla beklediği torba yasada neler var önemli başlıkları haberimizde inceledik. Bu başlıklardan en önemlileri sgk, polis alımı, Sur’un yeniden inşası, Kanal İstanbul, trafik sigortası gibi kanun ve kanun hükmünde kararnamelerin düzenlenmesini içeriyor.

Zorunlu Trafik Sigortasında Düzenleme

Yapılan yeni düzenlemeyle zarar gören kişiler dava açmadan önce sigorta şirketlerine yazılı olarak başvurarak hakkını alabilecek. Yaptıkları başvurunun ardından 15 gün geçmiş ancak sigorta şirketinden herhangi bir cevap alınamamış olduğu ya da sigorta şirketinin istekleri karşılamadığı durumlarda bu kez zarar gören kişi mahkeme yoluyla ya da tahkime başvurarak hakkını alacak.

Terörizmi Finanse Edenlerin Önlenmesi İçin Tedbir

Torba yasadaki bir diğer düzenleme de terörizmin finanse edilmesini önlemek amacı taşıyor. Bu anlamda yapılan yeni düzenlemeye göre teröristlere parasal kaynak aktarımını önlemek adına kurumlara kayyum atanabilecek, gizli soruşturma görevlisinin atanması, iletişim araçlarının dinlenip kaydedilmesi ve şüphelilerin özel araçlarla izlenmesi yapılabilecek.

ikinci-torba-yasa-2-nisan-2016

25 Yaşına Kadar Genel Sağlık Sigortası Primi Ödenmeyecek

Genel Sağlık Sigortası primleri borçlandırılmış olanlardan 25 yaşını doldurana kadar olan primler alınmayacak. Bu düzenleme yapılmadan önce primlerini ödemiş olanlar ise 25 yaş dolana kadar ödedikleri tüm primlerin değerini geri alacak.

Bu bahsettiklerimiz dışında torba yasada yer alan önemli diğer değişiklikler aşağıdaki şekilde listelenebilir;

  1. Terörle mücadele, hendeklerin kapatılması ve bariyerlerin kaldırılması operasyonları sırasında büyük hasar alan Diyarbakır’ın Sur ilçesi tekrar inşa edilecek yaşanabilir hale getirilecek. Ayrıca ilçenin alt yapısı da düzeltilip düzenlenecek.
  2. Yeni 2 bin 610 adet sgk denetmeni ve 15 bin polis alınacak.
  3. Devlet tarafından borçlandırılan turizm işletmelerinin borçları 1 yıl daha ertelenecek.
  4. Şanlıurfa’ya Kurtuluş Savaşı’nda verdiği mücadeleden dolayı İstiklal madalyası verilerek ödüllendirilecek.
  5. Başta Kanal İstanbul olmak üzere tüm su kanalları için halkın yararına olacak düzenlemeler yapılacak.

Başlıca bahsettiğimiz konular dışındaki düzenlemeleri ilerleyen günlerde daha detaylı öğrenebileceğiz. Ancak af bekleyenler için şu bilgiyi söyleyebiliriz ki bu torba yasada da genel af gündemde yer almadı. 

torba yasa 2 nisan 2016 torba yasada neler var tbmm torba yasa 2016
Sende Yorum Yap...
Kalan karakter sayısı : 500
kadir yazlık     0000-00-00 Yaşa takılanlara yine emeklik yolu kapamdı .
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Nişasta Bazlı Şeker Endüstrisinin Gelişmesi Sağlığı Tehdit Eder!
Nişasta Bazlı Şeker Endüstrisinin Gelişmesi Sağlığı Tehdit Eder!
2018 Yılbaşı Programları Neler? İşte TV Yayın Akışları
2018 Yılbaşı Programları Neler? İşte TV Yayın Akışları