Avlanma Yasağının Kalkmasının Ardından Balık Fiyatları 2017

Yaz sürecinde uzun bir avlanma yasağı nedeniyle balık fiyatları cep yaktı ve balık severler fiyatların düşmesini büyük özlemle bekledi. Sonunda 1 Eylül itibari ile denizlerde av yasağı kalktı ve tezgahlar tekrar çeşit çeşit balıklarla donandı. Fiyatlar da doğal olarak yaşanan balık bolluğu nedeniyle düşme oldu. 2017 balık fiyatları nedir? Haberin detayında bulabilirsiniz.

Avlanma Yasağının Kalkmasının Ardından Balık Fiyatları 2017

Yaz aylarında balıkların üreme dönemleri olduğu için kanunen koyulan avlanma yasağı Marmara, Ege ve Karadeniz için 1 Eylül’de kalkınca balık fiyatları da bir hayli düştü. Fiyatlar dışında balık türlerinde bolluk yaşandı. Bu bolluğun tüm Türkiye’de yaşanması için diğer bölgeler 15 Eylül’ü bekleyecek. Yasağın tamamen kalkmasıyla fiyatların daha da düşmesi bekleniyor. Peki, avlanma yasağının kalkmasıyla en çok hangi balıklar tezgâhlarda yerini aldı? Fiyatlar ne yönde değişti? Ekonomi muhabirlerimiz sizler için araştırdı.

Öncelikle balıkçılara şunu belirtmemizde fayda var ki, 15 Eylül’e kadar trol balıkçılığı yasak. Yasağın tamamen kalkacağı bu tarihe kadar küçük gırgır tekneleri avlanma yapacak olup, 15 Eylül’de yasak tamamen kalkacak. Gırgır tekneleriyle balıkçılar avlansa da balık çeşitlerinde ciddi bir artış yaşandı. Avlanma yasağı kalkmadan önce tezgâhlarda 4-5 çeşit balık bulunuyorken şimdilerde 20-25 çeşit balık bulmamız mümkün, çok daha önemlisi de fiyatlar alınabilecek seviyeye düştü.

Eylül ayında en çok tezgâhlarda göreceğimiz balıklar gümüş, barbunya, çupra, levrek, sardalye, kefal, palamut, istavrit, mezgit şeklinde olacak. En önemlisi de balık bol olduğundan fiyatlar tüketicinin yüzünü güldürecek. 15 Eylül’ün ardından fiyatların daha da ucuzlaması beklenirken şimdilerde barbunya 25-35 yerine 10-20 lira, levrek-çupra 25-30 yerine 15 liradan alıcılarına ulaşıyor. 2017 balık fiyatlarına devam edecek olursak barbunya 5-6 lira, sardalye 5 lira, kefal ise 7-8 lira olarak satılıyor. Balık sağlık açısından çok değerli bir besin. Türkiye’nin avantajı ise yılın 12 ayı balık avlanabiliyor olması. Fiyatlar ucuzlamışken en az haftada 1 kez balık yemeyi ihmal etmeyin. 

balık fiyatları balık fiyatları 2017 av yasağı ne zaman balık
Sende Yorum Yap...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Nişasta Bazlı Şeker Endüstrisinin Gelişmesi Sağlığı Tehdit Eder!
Nişasta Bazlı Şeker Endüstrisinin Gelişmesi Sağlığı Tehdit Eder!
2018 Yılbaşı Programları Neler? İşte TV Yayın Akışları
2018 Yılbaşı Programları Neler? İşte TV Yayın Akışları