TUİK Araştırmasına Göre En Kolay İş Bulan Meslek Belirlendi! İşte O Şanslı Meslek

TUİK araştırmalarının sonuçlarına göre Türkiye’de en kolay, çabuk ve hızlı iş bulan meslek belirlendi. İstatistiklere göre yapılan değerlendirmede bu meslek hangisi? Sözü edilen mesleğin iş imkânları neler? Bu mesleği yapmak için ne yapmak gerekiyor? Detaylar haberimizde…

TUİK Araştırmasına Göre En Kolay İş Bulan Meslek Belirlendi! İşte O Şanslı Meslek

Türkiye İstatistik Kurumu geçtiğimiz günlerde yaptığı araştırmalardan bir yenisini daha açıkladı. TUİK araştırması ve elde edilen istatistiki verilere göre en kolay iş bulan meslek veterinerlik oldu. Veterinerliğin kolay iş bulmasının en büyük nedeni ise iş sahasının geniş olması şeklinde açıklandı. Gıda sektöründen tutun da süt tesislerine, bakanlıktan devlet kurumlarına ve belediyelere kadar Türkiye’de birçok kurum sürekli veteriner alımı yapıyor. Bu nedenle de veterinerlik mezunlarının iş bulma şansı da hayli fazla oluyor

turkiyede-en-kolay-is-bulan-meslek-veterinerlik

Veterinerlere her yerde iş var sözünü TUİK verileri de doğrular durumda. İstatistiklere göre Türkiye’de her 100 veteriner hekimden 81’i şimdiye kadar iş bulmuş durumda. Üstelik veterinerlikte ücretler de oldukça tatminkar. Yapılan son incelemelere göre uzman veteriner hekim 3.500 TL ile 4.000 TL arasında maaş alırken, yeni mezunlar dahi en az 2.500-3.000 TL alıyor. Sadece evcil hayvanların yılda iki kez yapılan normal muayeneleri dahi oldukça gelir getiriyor.

Eğer veteriner hekimler kendi muayenelerini kurarak bağımsız çalışıyorsa kazancı katlamaları mümkün. Bir veteriner hekim ortalama muayene için 90 TL alırken, kontrol için 45 TL, aşı için 60-85 TL, ameliyat yaptıklarında ise ameliyatın durumuna göre 350 ila 3.000 TL kazanıyor.

Ancak veterinerlerin işleri de en az doktorlar kadar zor. Üstelik veterinerlikte doktorluk gibi branşlara ayrılma da yok. Çünkü bir veteriner hayvan türünün tüm hastalıklarını birden bilmek zorunda… Veteriner olmak isteyenlerin ise üniversitelerin ilgili bölümlerinden mezun olmaları yeterli gibi görünse de bu meslek pratik, deneyim ve en önemlisi de hayvan sevgisi gerektiriyor. 

kolay iş bulan meslek en kolay meslek tuik araştırma
Sende Yorum Yap...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Nişasta Bazlı Şeker Endüstrisinin Gelişmesi Sağlığı Tehdit Eder!
Nişasta Bazlı Şeker Endüstrisinin Gelişmesi Sağlığı Tehdit Eder!
2018 Yılbaşı Programları Neler? İşte TV Yayın Akışları
2018 Yılbaşı Programları Neler? İşte TV Yayın Akışları