Ortaokul Müfredatına Kodlama İçerikli Bilişim Dersi Koyuluyor

Daha önceden de ortaokul müfredatında bulunan bilişim teknolojileri dersinde Milli Eğitim Bakanlığı değişikliğe gitti ve müfredatı kodlama derslerini de içerecek şekilde güncelleniyor. Güncelleme çalışmalarına başladıklarını kamuoyuna açıklayan Milli Eğitim bakanı kodlamanın artık hayatımızda olmazsa olmazlar arasında olduğunu ve öğrencilere bu yolla algoritmik düşünme becerisi kazandırabileceklerini açıkladı.

Ortaokul Müfredatına Kodlama İçerikli Bilişim Dersi Koyuluyor

Milli Eğitim Bakanlığı’nın yenilik ve eğitim teknolojilerinden sorumlu kurumu YEĞİTEK genel müdürünün yaptığı açıklamaya göre şu anda ortaokullarda 5. Ve 6. Sınıf eğitiminde zorunlu olarak daha sonraki üst sınıflarda ise seçmeli olarak verilen bilişim teknolojileri ve yazılım dersinin değiştirilmesi için çalışma başlattıklarını duyurdu. Yapılacak çalışmayla müfredat değişikliğine gidileceğini ve bu dersin kodlama derslerini de ağırlıklı olarak içereceğini belirtti. Öğrencilerin bilişsel ve algoritmik düşünme durumlarını geliştiren bu derslerin geliştirilmesi için çalışma komisyonunun oluşturulduğunu da sözlerine ekledi.

Oluşturulan komisyonda başarı konusunda ileri üniversitelerin akademisyenlerinin ve YEĞİTEK bilişim teknolojilerinde çalışan bilişim uzman ve öğretmenlerinin bulunduğu güçlü bir kadro yer alıyor. Yetkili Ak’tan alınan diğer bilgilere göre bu konuda Türkiye’nin dünyadaki teknolojiyi yakalayabilmesi için de dünyadaki konuyla ilgili eğitim örnekleri inceleniyor.

ortaokulda-yeni-kodlama-dersi

Gelişme ve çalışmalar sonucunda elde edilen ders müfredatının ve ders içeriğinin ise bazı amaçlara hizmet etmesi amaçlanıyor. Sözü edilen amaçları ise Ak aşağıdaki şekilde açıklıyor:

1. Eğitim programının dünyadaki sevide olması ve beklentileri karşılaması

2. Türkiye’nin bilişim sektöründeki beklentilerine uygun olması sektöre adam yetiştirme konusunda ilk adımın atılması

3. Öğrencilerin düşünme yapılarını değiştirmek ve analitik düşünmeyi onlara öğretmek

Kodlama derslerinin e-öğrenme ortamına da aktarılması ve öğrencilerin elektronik takip sistemleriyle kontrol edilmesi planlanan diğer konular arasında yer alıyor. Böylece öğrencilerin rahatsız edilmeden takip edilmesi ve derse ilginin kırılmaması hedefleniyor. Yapılan değişiklikler ve düzenlemelerin gelecek eğitim-öğretim yılında bir an önce bitirilerek uygulamaya koyulması hedefleniyor. 

ortaokul kodlama dersi ortaokul müfredatı değişiyor yegitek yegitek bilişim teknolojileri
Sende Yorum Yap...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Nişasta Bazlı Şeker Endüstrisinin Gelişmesi Sağlığı Tehdit Eder!
Nişasta Bazlı Şeker Endüstrisinin Gelişmesi Sağlığı Tehdit Eder!
2018 Yılbaşı Programları Neler? İşte TV Yayın Akışları
2018 Yılbaşı Programları Neler? İşte TV Yayın Akışları