Öğrenciye Kötü Haber! YGS Baraj Puanında Değişiklik Yapıldı

Üniversitelere giriş için kullanılan ve YÖK tarafından yapılan YGS sınavında baraj puanında değişiklik yapılması öğrenciyi üzdü. Önlisans, açıköğretim lisans ve önlisans programları ve özel yetenekle öğrenci alan programlara başvurularda işe yarayan baraj puanı 140'dan 150'ye çıkarılarak yeniden düzenlendi. Detaylı bilgiyi haberden bulabilirsiniz.

Öğrenciye Kötü Haber! YGS Baraj Puanında Değişiklik Yapıldı

Üniversitelerin önlisans programları, açıöğretim fakültelerinin önlisans ve lisans bölümleri ve son olarak da özel yetenekle öğrenci alan programlara girişte kullanılan YGS (Yüksek Öğretime Geçiş Sınavı) baraj puanı bilindiği gibi YÖK belirlemesine göre 140 puandı. Ancak 24 Aralık tarihinde YÖK tarafından alınan karar ve yapılan güncellemeye göre bu puan 150'ye yükseltildi. YÖK Genel Kurulu toplantısında yapılan bu değişikliğin başarı beklenti yüzdesinin % 10'dan % 12,5'a çıkarılmasını amaçlayan bir düzenleme olduğu da ifade edildi. Yani eskiden YGS'de 16 ham puan yapmak gerekirken şu anda 20 ham puan yapmak gerekecek. 

Diğer yandan lisans programlarına girişte YGS taban puanı 180 hala aynı şekilde korunuyor. Ancak, bu kez mühendislik, mimarlık, tıp ve hukuk fakültelerine giriş için sıralama taban uygulaması yapılacak. Yani bu fakültelerin sınır puanlarını artık en düşük puanlı öğrenci belirlemeyip bir standarta oturtulmuş olacak. 

ygs-baraji-yukseldi

Yapılan değişikliğe ilk tepkiler üniversite rektörlerinden ve eğitimcilerden geldi. Üniversite rektörleri bu düzenlemenin oldukça yerinde olduğunu ve üniversiteye daha nitelikli öğrencilerin girmesi gerektiğini vurguladı. Bu anlamda düzenlemenin standardı yükseltmek açısından önemli olduğunu ifadelerine eklediler. Eğitimciler ise bu düzenlemenin geçen sınav döneminde yapılmış olması durumunda binlerce öğrencinin üniversiteye giremeyeceğini belirtti. 

 

yök ygs barajını yükseltti 2016 ygs barajı kaç ygs barajı yükseltildi 2016 üniversiteye giriş taban puan 2016
Sende Yorum Yap...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Nişasta Bazlı Şeker Endüstrisinin Gelişmesi Sağlığı Tehdit Eder!
Nişasta Bazlı Şeker Endüstrisinin Gelişmesi Sağlığı Tehdit Eder!
2018 Yılbaşı Programları Neler? İşte TV Yayın Akışları
2018 Yılbaşı Programları Neler? İşte TV Yayın Akışları