Dördüncüsü Yapılan Nükleer Güvenlik Zirvesi’nin Konusu Nükleer Terörizme Darbe Oldu

Washington’un ev sahipliğinde gerçekleştirilen 4. Nükleer Güvenlik Zirvesi’nin bu yıl ana gündemini nükleer terörizm, nükleer terörizme darbe amacıyla küresel işbirliği oluşturdu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da katıldığı zirvenin yöneticiliğini ve ev sahipliğini ABD başkanı Barak Obama yaptı. Obama DAEŞ gibi terör örgütlerinin bölgede kimyasal silahları hiç düşünmeden delirmişçesine kullandığını nükleer silahların ellerine geçmesi durumunda felaket yaşanabileceğini bu nedenle bu durumun önüne geçilmesi gerektiğini yaptığı konuşmasında vurguladı. İşte zirveden notlar…

Dördüncüsü Yapılan Nükleer Güvenlik Zirvesi’nin Konusu Nükleer Terörizme Darbe Oldu

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Barak Obama’nın ilk kez 2010’da düzenlemeye başladığı Nükleer Güvenlik Zirvesi’nin bu yıl dördüncüsü Washington’da yapıldı. Obama’nın dünyayı nükleer silahlardan arındırma istek ve düşüncesinin bir ürünü olan ve iki yılda bir yapılan zirvenin bu yılki ana gündemi nükleer terörizmin önüne geçilebilmesi için küresel işbirliğinin güçlendirilmesi oldu. Washington Kongre Merkezi’nde Barak Obama’nın ev sahipliğinde yapılan zirveye Türkiye’nin de aralarında bulunduğu 52 hükümet ve devlet başkanı, Avrupa Birliği (AB), Birleşmiş Milletler (BM), Uluslararası  Atom Enerjisi Ajansı (IAEA) ve Uluslararası Polis Teşkilatı (INTERPOL) temsilcileri de katıldı. Türkiye’yi temsilen katılan isim ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan oldu.

nukleer-guvenlik-zirvesi-2016-washington-katilimcilar

Zirvenin açılışının Obama’nın katılımcılara Beyaz Saray’da verdiği yemekle başlamasının ardından ilk günün ilk oturumu yine Obama’nın başkanlık ettiği ve ilk konuşmayı yaptığı ‘Nükleer Güvenliğin Pekiştirilmesinde Ulusal Eylemler’ oldu. Obama yaptığı konuşmasında IŞİD ve DAEŞ gibi terör örgütlerinin hiç gözünü kırpmadan bölgede sürdükleri mücadelede kimyasal silahları kullandıklarını, bu gözü dönmüş adamların nükleer silahlara ulaşması durumunda bunu hunharca kullanacaklarını ve bu nedenle de kendilerinin bölgede yaptıkları çalışmaların onları engellemek adına oldukça önemli olduğunu açıkladıktan sonra küresel işbirliğinin bu anlamda önemini tekrar tekrar vurguladı. Her ne kadar kendilerinin terör örgütlerinin nükleer silahlara ulaşmaması için somut önlemler alıp onları engellese de küresel işbirliğinin olmaması durumunda nükleer tehditin devam edeceğini tekrarladı.

Obama ellerindeki nükleer envanteri kamuoyuyla paylaşacaklarını ve mümkün olduğunca azaltılarak nükleer silahlar yerine farklı silah ve yöntemleri koymaya çalıştıklarını belirtti. Ayrıca, konuşmasının devamında ellerindeki uranyum stoklarını yok eden Özbekistan, Arjantin ve İsveç’in bu davranışlarına övgüler yağdırdı. Şu anda dünyanın en büyük nükleer gücüne sahip ülkesi olan Rusya ise zirveye davet edildiği halde katılmadı.

nükleer güvenlik zirvesi nükleer güvenlik zirvesi 2016 nükleer terörizme darbe
Sende Yorum Yap...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Nişasta Bazlı Şeker Endüstrisinin Gelişmesi Sağlığı Tehdit Eder!
Nişasta Bazlı Şeker Endüstrisinin Gelişmesi Sağlığı Tehdit Eder!
2018 Yılbaşı Programları Neler? İşte TV Yayın Akışları
2018 Yılbaşı Programları Neler? İşte TV Yayın Akışları