Belçika İçişleri Bakanı Jambon: Yaşanan Patlama Belçika Polisinin Hatası

Brüksel patlamalarının ardından yapılan incelemeler devam ederken Belçika Hükümeti’nden şok eden bir açıklama geldi. İçişleri Bakanı Jambon, İstanbul’da görev yapan Belçika polisine Türk polisinin patlamayla ilgili bilgi aktardığını ancak Belçika polisinin aldığı bu istihbaratı ülkesine iletmekte oldukça büyük ve kabul edilemez bir hata yaptığını açıkladı.

Belçika İçişleri Bakanı Jambon: Yaşanan Patlama Belçika Polisinin Hatası

Brüksel’de yaşanan ve birçok insanın hayatını kaybettiği ve yaralandığı üç patlamada İstanbul’da görev yapan Belçika polisinin hatası olduğu anlaşıldı. Belçika İçişleri bakanı Jan Jambon, patlamalardan önce Türk makamlarının Belçika bağlantı polisini İbrahim El Bakravi hakkında geniş bilgilendirdiğini ancak polis memurunun dikkatsizliği ve hatası nedeniyle istihbaratın gerekli Belçika ve Brüksel güvenlik birimlerine iletilmediğini belirtti. İşin iç yüzünü bu şekilde açıklayan Jambon memurun yaptığı bu hatanın büyük bir hata olduğunu, affının mümkün olamayacağını çünkü hatanın kabul edilemez olduğunu vurguladı.

bruksel-patlamalarinda-belcika-hatasini-kabul-etti

Olayın iç yüzünün nasıl gerçekleştiğini anlatan İçişleri Bakanı, 11 Haziran 2015 tarihinde terörist İbrahim El Bakravi’nin Türk makamları tarafından Gaziantep’te tutuklandığını ve yapılan incelemelerin ardından da Türkiye’nin Belçikalı bağlantı polis memurunu bilgilendirdiğini belirtti. Belçika’da da ufak tefek suçlara karışan Bakravi hakkında Belçika hükümeti bu kez bağlantı memurundan bilgi istese de bu isteğe Belçika’lı polis memuru 3 gün sonra yanıt verdi. Yani konuya önce kayıtsız kaldı ardından istenen bilgileri gecikmeli olarak bildirdi.

Bu şekilde Türkiye’den sınırdışı edilen ve Belçika’ya bilgi verilen Bakravi Brüksel’deki terör saldırısını düzenleyerek birçok kişinin yaralanmasına ve hayatını kaybetmesine neden oldu. Henüz olayda ihmalkâr davranan polis memurunun akıbetinin ne olacağı konusu ise açıklanmadı. Jambon’un bu hatanın kabul edilemez büyük bir hata ve ihmalkarlık olduğunu vurgulamasından olayda adı geçen polis memurunun oldukça yüklü bir ceza alacağı ise olası görünüyor. 

brüksel patlamalarını perde arkası brüksel patlamasından önce türkiye uyardı belçika içişleri bakanı Jon Jambon ibrahim el bakravi
Sende Yorum Yap...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Nişasta Bazlı Şeker Endüstrisinin Gelişmesi Sağlığı Tehdit Eder!
Nişasta Bazlı Şeker Endüstrisinin Gelişmesi Sağlığı Tehdit Eder!
2018 Yılbaşı Programları Neler? İşte TV Yayın Akışları
2018 Yılbaşı Programları Neler? İşte TV Yayın Akışları